EN
06.12.2021, 08:45 Wersja do druku

Opole. Nadchodzi premiera u Kochanowskiego

Premiera spektaklu „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego,
z gościnnym udziałem Katarzyny Herman już 10 grudnia na dużej scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

W scenicznej prapremierze tekstu Iwana Wyrypajewa wystąpią także aktorzy opolskiego teatru: Karol Kossakowski, Karolina Kuklińska, Joanna Osyda, Bartosz Woźny oraz grupa performerów wyłonionych podczas warsztatów ruchowych prowadzonych przez Janusza Orlika.

Najnowsza sztuka jednego z najbardziej cenionych współczesnych dramatopisarzy, jest niezwykle inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka. Jej bohaterowie starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Do czego zdolny jest człowiek? Czy jest istotą monogamiczną? Co jest szansą na przetrwanie ludzkiego gatunku? Losy świata są tu jednak tylko pretekstem do ukazania naszej skomplikowanej natury i naszego zagubienia w chaotycznej rzeczywistości XXI wieku.

„Ściśle tajne” to wszystko to, co ukrywamy przed światem – marzenia, troski, niepoprawne przekonania, najskrytsze myśli. To miejsce, do którego nie mają dostępu nawet najbliżsi.

Wyrypajew stawia pytania, na które nie ma jednoznacznych ani prostych odpowiedzi:

Czy zabicie zwierzęcia równa się zabiciu człowieka?

Dlaczego całe to bezmyślne, banalne okrucieństwo w ogóle się wydarza?

Ale przede wszystkim konsekwentnie i bez kurtuazji zadaje każdemu z nas pytanie: Czy potrafimy nie kłamać?Czy nie jest to przypadkiem największą i najbardziej okrutną słabością człowieka XXI wieku?

W spektaklu Norberta Rakowskiego pytania kierowane do bohaterów sztuki odbijają się echem w głowach widzów, generując kolejne wątpliwości.

Bo czy każdy z nas osobno, jest w stanie - w dzisiejszym świecie - spojrzeć w lustro i powiedzieć, że „piekło to my”?

REŻYSERIA: Norbert Rakowski

CHOREOGRAFIA: Janusz Orlik

SCENOGRAFIA: Maria Jankowska

KOSTIUMY: Krystian Szymczak

WIDEO: Wojciech Kapela

REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Bogumił Palewicz

INSPICJENT: Urszula Kraska

OBSADA: Katarzyna Herman (gościnnie), Karol Kossakowski, Karolina Kuklińska, Joanna Osyda, Bartosz Woźny

oraz
Michał Brzeziński, Elżbieta Gajda, Aleksander Gocalski-Rybarz, Piotr Kajdrys, Alicja Karniej, Marek Kosiński, Jolanta Kwiecień, Maja Lewicka, Youssef Moharram, Paulina Rutowicz, Zofia Szczecina, Kostiantyn Terentiev, Tymon Zyzik, Weronika Żurek

Źródło:

Materiał nadesłany