W dniach 1-3 marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbędzie się Maraton teatralny / showcase w ramach którego pokazane zostaną opolskie spektakle powstałe w minionym i bieżącym roku. Wydarzenie to będzie także okazją do dyskusji na temat polskiego systemu teatralnego, który opiera się na ustawie sprzed ponad 32 lat.
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, którego dyrektorem jest Norbert Rakowski – wiceprezydent Europejskiej Konwencji Teatralnej (ETC) – chce włączyć się w rozmowę dotyczącą zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 roku. Dyskusje o nieaktualności tej ustawy toczą się w kuluarach od kilku lat. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się obecnym zapisom legislacyjnym i zaproponować rządzącym poważne i możliwe do realizacji w najbliższych latach korekty i zmiany.
W związku z powyższym w Opolu w dniach 2 i 3 marca (o godz. 12.00) odbędą się dwa panele dyskusyjne dotyczące postulatów zmian ustawowych. Pierwszy z nich poświęcony będzie prezentacji kilku europejskich systemów teatralnych. Zaprosiliśmy na to spotkanie naszych partnerów z Europy (m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Cypru i Czech). Ich prezentacja będzie miała na celu poszerzenie horyzontów przed drugim panelem, dotyczącym polskiego systemu teatralnego. Do udziału w tej rozmowie zaproszone zostały osoby reprezentujące najważniejsze środowiskowe stowarzyszenia i związki, czyli Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów, Gildię Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych, Unię Polskich Teatrów, Związek Artystów Scen Polskich oraz Związek Zawodowy Aktorów Polskich. Rzetelna dyskusja w powyższym gronie będzie punktem wyjścia do dalszych prac oraz dialogu z decydentami.
Spotkania będą streamingowane oraz udostępnione w Internecie do późniejszego odtworzenia, niemniej jednak zapraszamy serdecznie do żywej dyskusji w naszym teatrze. Będzie to także doskonała okazja do obejrzenia w jeden weekend takich przedstawień jak: Kotka na gorącym blaszanym dachu (reż. Radosław Stępień), 4 dobre powody by rzucić wszystko w cholerę (reż. Norbert Rakowski), Instrukcja dla Pań sprzątających (reż. Olga Ciężkowska) oraz I’m Nowhere / Znikanie (reż. Norbert Rakowski). Zobaczyć będzie można także jedną z ostatnich premier Sceny Inicjatyw Aktorskich, czyli spektakl Instytut.
Przypominamy, że w maju 2023 roku w opolskim teatrze miało miejsce II Europejskie Forum Teatrów połączone z konferencją ETC. Efektem tej konferencji była zaprezentowana na festiwalu w Awinionie Deklaracja opolska, postulująca wzmocnienie relacji między twórcami i decydentami.
Zachęcamy do spędzenia pierwszego weekendu marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie.