EN
11.02.2022, 18:55 Wersja do druku

Opole. Czarna komedia w Kochanowskim

Teatr Kochanowskiego zaprasza dziś na kolejną premierę. „Pół na pół" to pełna czarnego humoru komedia o braciach, którzy pragną się pozbyć własnej matki.

Karol jest wyczerpany opieką nad schorowaną matką i marzy o dalekiej podróży. Jan czeka na spadek, który pozwoli mu uwolnić się od problemów finansowych. Dopóki żyje ich rodzicielka, realizacja życiowych planów i marzeń obu braci stoi pod znakiem zapytania.

W czasie nocnej konfrontacji wychodzą na jaw długo skrywane sekrety, animozje i problemy. Karol i Jan powoli odkrywają, kim tak naprawdę była i jest ich matka. I jaki wywarła wpływ na ich życie. Historia relacji między braćmi i matką jest opowiedziana w sposób niemal farsowy, choć twórcy spektaklu nie uciekają od poważnych problemów.

Hiszpańską wersję sztuki, której autorami są Jordi Sanchez i Pep Antón Gómez obejrzało już ponad 500000 widzów. Tekst został przetłumaczony na portugalski i angielski. W 2014 roku odbyła się jego premiera w Nowym Jorku.

Scena Bunkier, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, umożliwia aktorom opolskiego teatru sprawdzenie swoich sił w innych rolach związanych z tworzeniem sztuk teatralnych. „Pół na pół" to owoc inicjatywy Andrzeja Jakubczyka i Artura Paczesnego, których zobaczymy na scenie. Przedstawienie wyreżyserował Adam Biemacki. 

Tytuł oryginalny

Czarna komedia w Kochanowskim

Źródło:

„Nowa Trybuna Opolska” nr 34