EN
11.04.2022, 15:36 Wersja do druku

Opole. 5. edycja konkursu na Projekt Teatralny MODELATORNIA

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ogłasza 5. edycję konkursu na Projekt Teatralny MODELATORNIA. Zgłoszenia projektów konkursowych można przesyłać do 27 maja.

Intencją pomysłodawców Konkursu jest zainicjowanie i prowadzenie we współczesnym kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i artystycznym poszukiwań odnoszących się twórczo do zaproponowanej przez Grotowskiego formuły „zawodowy teatr eksperymentu”.

Dotychczasowe edycje konkursu zaowocowały czterema premierami, były to spektakle: „Zakonnice odchodzą po cichu” w reż. Darii Kopiec, „Moją ulicą płynie rzeka” w reż. Elżbiety Depty, „Czarna skóra, białe maski” w reż. Wiktora Bagińskiego oraz „Kuliści” w choreografii Weroniki Pelczyńskiej.

Kontynuując realizację konkursu Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu w dalszym ciągu chce eksplorować potencjał pracy eksperymentalnej w obrębie instytucji. Jednocześnie liczy na możliwość bliższego poznania nowego pokolenia twórców i twórczyń, która pozwoli na pogłębioną wymianę myśli i doświadczeń.

5. edycja konkursu odbędzie się w trzech etapach. Po nadesłaniu zgłoszeń Komisja Konkursowa wybierze projekty, których autorów i autorki zaprosi do ich pogłębionej prezentacji w formie pitchingu połączonego z rozmową. Zwycięska praca zostanie skierowana do realizacji na początku sezonu 2022/2023, a jej publiczny pokaz odbędzie się w pierwszych dniach grudnia.

W 5. edycji konkursu Teatr zaprasza twórców i twórczynie do odpowiedzi na hasło KORDIAN, do którego odwołuje się 60 lat po premierze spektaklu Jerzego Grotowskiego pod tym tytułem. Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA szuka prac, które korespondują z hasłem w szerokim wymiarze, mając nadzieję, że tak ogromne spektrum możliwości, pozostanie otwarte na doświadczenia szeroko pojętego eksperymentu.

Więcej szczegółów w regulaminie oraz na stronie modelatornia.pl

Partnerzy medialni: Teatralny.pl, Teraz Teatr, E-teatr, Radio Doxa

V Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA nawiązujący do idei artystycznych Jerzego Grotowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany