EN

10.09.2021, 08:02 Wersja do druku

Opole. 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” wystartowały

Rozpoczęły się 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”. Uroczystą inaugurację festiwalu polskich tekstów klasycznych, która odbędzie się dziś o godz. 18.30 w Opolu, poprzedził czwartkowy pokaz „Matki Joanny od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty, wyjątkowo w siedzibie Nowego Teatru w Warszawie. Przez ponad dwa tygodnie widzowie obejrzą dziewięć najlepszych realizacji klasycznych polskich tekstów ostatnich dwóch sezonów teatralnych. Zaplanowano też liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. koncerty, spektakle, wystawy.

fot. Maurycy Stankiewicz

Wyczekiwane od dwóch lat wydarzenie – w 2020 roku festiwal OKT/„Klasyka Żywa” nie odbył się z powodu pandemii COVID-19 – zbiegło się w czasie z udostępnieniem odnowionej przestrzeni opolskiego teatru. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć najlepsze klasyczne realizacje z różnych polskich scen w jednym miejscu oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, prezentowanych w nowych wnętrzach Teatru im. Jana Kochanowskiego .Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne, stanowiące jednocześnie finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, potrwają do 26 września 2021.

Pierwszym spektaklem pokazanym w ramach OKT była „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty z Nowego Teatru. Przedstawienie zostało zaprezentowane w Warszawie, co było pierwszym takim przypadkiem w historii festiwalu. Opolską część OKT/„Klasyki Żywej” rozpoczniemy dziś (w piątek, 10.09.2021) wieczorem spektaklem „Trans-Atlantico” w reżyserii Tomasza Gawrona z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W kolejnych dniach zobaczymy znane powieści w nowych odsłonach: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje „Lalkę” w reżyserii Wojtka Klemma, a Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. „Panny z Wilka” znajdą się w repertuarze dwukrotnie – w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) i Krzysztofa Rekowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Zagrana zostanie również „Matka” w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) – spektakl wyróżniony przez Komisję Artystyczną VI Konkursu „Klasyka Żywa” Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. Nie zabraknie również propozycji dla młodszej widowni – całe rodziny zapraszamy na spektakle „Zaczarowana królewna” w reżyserii Michała Derlatki (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” w reżyserii Jarosława Kiliana (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie).

fot. mat. organizatora

– Komisja Artystyczna ogląda i ocenia spektakle zgłoszone przez teatry z całej Polski – tłumaczy przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu Patryk Kencki. – Interesują nas zarówno walory tekstów, jak i jakość tych spektakli  to w jaki sposób mierzą się one ze współczesnością, z obecnymi problemami. Założeniem Konkursu było sięganie raczej po teksty dramatyczne, ale jest tyle ciekawych adaptacji dzisiaj w teatrze, że nie mogło zabraknąć ich w naszym ostatecznym, festiwalowym wyborze. Nasza rola jako komisji w tym momencie się skończyła. Teraz wybrane tytuły oceniać będzie jury i publiczność – a jest co, bo są to inscenizacje niezwykłe i interesujące – dodaje.

Podczas opolskich konfrontacji konkursowe spektakle i ich twórcy powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład weszli w tym roku: Anna Augustynowicz, reżyserka, scenografka, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyczka teatralna, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Wojciech Solarz, aktor teatralny i filmowy, dr hab. Wanda Świątkowska, teatrolożka, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dr Antoni Winch, dramaturg, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

W tym roku spektaklom konkursowym towarzyszyć będą dwa pokazy premierowe. Pierwszym z nich jest premiera autorskiego projektu Anny Karasińskiej, znanej z oryginalnych strategii teatralnych reżyserki, której realizacja w całości owiana jest tajemnicą. Tę prezentację zobaczymy 11 września. Drugą premierą będzie realizowany przez Norberta Rakowskiego „Amator 2020”, spektakl będący swoistą kontynuacją słynnego „Amatora” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, na który zapraszamy 17 września.

Oprócz premier widzowie OKT będą mogli zobaczyć i wysłuchać koncertów muzyków młodego pokolenia, wziąć udział w Silent Disco oraz obejrzeć najlepsze teatralne zdjęcia sezonu na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Podczas koncertowych wieczorów w foyer teatru zaprezentują się Fours Collective, Micromusic, Ofelia i Jarecki. Zwieńczeniem festiwalu, 26 września, będzie występ Zespołu TJK i Przyjaciele. Tuż po nim ogłoszone zostaną wyniki 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych (zostaną opublikowane tego samego wieczoru na stronach internetowych oraz w oficjalnych kanałach społecznościowych Instytutu Teatralnego oraz Teatru im. Kochanowskiego).

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne