EN

6.08.2020, 15:43 Wersja do druku

Opera Nova i scena obrotowa

Opera Nova w Bydgoszczy, jak sama jej nazwa wskazuje, posiada jedną z najnowszych i najnowocześniejszych scen operowych w Polsce i Europie. Imponujący budynek, który stał się jednym z symboli miasta, znajduje się w zakolu rzeki Brdy, na granicy Starego Miasta i Śródmieścia - pisze Krzysztof Korwin-Piotrowski na stronie Fundacji ORFEO.

mat. teatru

Opera Nova jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jako początek działalności sceny operowej w Bydgoszczy wskazuje się istnienie Studia Operowego, które w 21 września 1956 roku przygotowało premiery “Flisa” i “Verbum Nobile” Moniuszki oraz “Wesela w Ojcowie” Kurpińskiego. Opera wielokrotnie zmieniała nazwę – obecna pochodzi z lat 90. ubiegłego wieku.

Pomysł budowy nowej siedziby pojawił się w 1960 roku. Opera błąkała się po mieście i wystawiała spektakle w salach Teatru Polskiego, Teatru Kameralnego, Pomorskiego Domu Sztuki czy Kinoteatru. Budowę rozpoczęto w 1973 roku, a zakończono dopiero w roku 2006. Dyrektorem jest od 1992 roku znakomity dyrygent Maciej Figas.

Od 1994 roku jest tu organizowany prestiżowy Bydgoski Festiwal Operowy, na którym są prezentowane spektakle operowe i taneczne z Polski i świata. Bardzo bogaty repertuar Opery Nova obejmuje około 30 tytułów.

W Internecie można obejrzeć zrealizowane tu z rozmachem spektakle:

- “Halka” Stanisława Moniuszki w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem muzycznym  Piotra Wajraka. W partii Halki występuje Jolanta Wagner, jako Jontek śpiewa Tadeusz Szlenkier, a w roli Janusza można podziwiać Łukasza Golińskiego;

- “Manru” Ignacego Jana Paderewskiego – dramat liryczny w 3 aktach w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Macieja Figasa, w scenografii Milana Davida i choreografii Janiny Niesobskiej. Występują między innymi: Janusz Ratajczak (Manru), Wioletta Chodowicz (Ulana), Barbara Krahel (Jadwiga), Leszek Skrla (Urok), Monika Ledzion (Aza).

Scena Opery Nova ma powierzchnię 297 metrów kwadratowych i należy do największych w Polsce. Urządzenia sceniczne obsługuje komputer sterujący 4 dwupoziomowymi zapadniami, 33 sztankietami sceny głównej, 6 sztankietami prosceniowymi, 2 mostami oświetleniowymi oraz zapadnią orkiestronu. Został tu zamontowany nowoczesny system oświetleniowy.

Nowa scena obrotowa ma wymiary 12 x 17 metrów. Jej zakup był częścią Modernizacji Opery Nova – zadania realizowanego w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Przed okresem wakacyjnym w Operze Nova zostały wznowione próby do musicalu Andrew Lloyda Webbera “Bulwar Zachodzącego Słońca” w reżyserii Jacka Mikołajczyka (również tłumacza) i Tomasza Steciuka. W związku z pandemią nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera. Musical “Sunset Boulevard” jest adaptacją legendarnego filmu Billy’ego Wildera pod tym samym tytułem z 1950 roku z Glorią Swanson. Prapremiera spektaklu odbyła się 12 lipca 1993 roku w nowo wyremontowanym Adelphi Theatre w Londynie, gdzie przez kolejne lata Andrew Lloyd Webber wystawiał swoje najsłynniejsze musicale. W głównej roli wystąpiła znakomita Glenn Close.

Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności, prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia.

Miejmy nadzieję, że jesienią będzie można zobaczyć ten spektakl, którego premiera miała zainaugurować w kwietniu Bydgoski Festiwal Operowy. Próby zostaną wznowione w przyszłym tygodniu i prawdopodobnie w listopadzie 2020 roku kurtyna pójdzie w górę.

Tytuł oryginalny

Opera Nova i scena obrotowa

Źródło:

Materiał nadesłany
orfeo.com.pl
Link do źródła

Autor:

Krzysztof Korwin-Piotrowski

Data publikacji oryginału:

05.08.2020

Wątki tematyczne