EN

28.08.2020, 12:31 Wersja do druku

Olsztyn. Wrześniowe premiery Teatru im. Jaracza

Jak mówi stare porzekadło: "Co się odwlecze, to nie uciecze". Spektakl ”Opętani” miał być naszą marcową premierą, ale z przyczyn wiadomych, premiera została odwołana. Jednak na wszystko przychodzi odpowiednia pora. Od 29 sierpnia na Dużej Scenie prezentujemy spektakl "Opętani" autorstwa Witolda Gombrowicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Wrzesień to miesiąc obfity w premiery.

Kolejne premierowe propozycje to "Kamień" autorstwa Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy, oraz "Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" autorstwa Melchiora Wańkowicza w reżyserii Rudolfa Zioło.

Nie zabraknie również naszej najnowszej farsy w reżyserii Tomasza Dutkiewicza "Seks, miłość i podatki".

Do zobaczenia w Jaraczu! Zobaczcie co zaplanowaliśmy we wrześniu :

Witold Gombrowicz zaskoczył wszystkich, kiedy w 1969 roku przyznał się, że to on pisał „Opętanych” pod pseudonimem Zdzisław Niewieski. Powieść sensacyjna w odcinkach, zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Ostatni odcinek został opublikowany w dzienniku „Kurier czerwony” 3 września 1939 roku, dlatego zakończenie powieści - w związku z wybuchem wojny - uważano długo za zagubione lub w ogóle nie napisane. 

Gombrowicz tworząc „Opętanych” adresowanych do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl, podnosząc walor tekstu jako „czytadła” o znamionach jedynej w swoim rodzaju polskiej powieści „gotyckiej”.

„Opętani” jako spektakl będą znakomitą intrygą kryminalną, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic, działania sił nadprzyrodzonych i elementów grozy, gdzie tłem są tajemnicze wydarzenia rozgrywające się w fikcyjnym zamku w Mysłoczy. 

Premiera: 29 sierpnia 2020 r.

Gramy: 28, 29 i 30 sierpnia oraz 3,4,5 i 6 września 2020 r.

Kamień” 

Autor: Marius von Mayenburg, reżyseria : Adam Nalepa

Dzieje pewnego domu w Dreźnie, który między 1933 i 1993 rokiem trzykrotnie zmieniał właścicieli, stają się pretekstem do opowiedzenia trudnej i zdecydowanie niejednoznacznej historii rodzinnej.

Historia ta, choć dotyczy mieszkańców Drezna, jest podobna do wielu opowieści także z innych terenów. W uproszczeniu można ją przedstawić tak: najpierw niemieckie małżeństwo odbiera profesorowi pochodzenia żydowskiego jego dom i denuncjuje go na gestapo. Potem niemiecka właścicielka ucieka z córką na Zachód. Po ćwierć wieku przyjeżdża do domu z wizytą, a w 1993 roku odzyskuje dom.

Jednak opowieść jest prosta tylko pozornie, a widz kawałek po kawałku poznaje prawdziwą historię rodziny, która często różni się od wersji oficjalnej. Sposób opowiadania tworzy niezwykłe napięcie i cały czas prowokuje do zastanawiania się, jak było naprawdę.

Premiera : 18 września 2020 r.

Gramy: 18,19, 20 oraz 22, 23, 24 i 25 września 2020

Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" 

Twórcy spektaklu podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki”, na którą składał się Melchior Wańkowicz i jego córka Marta „Tilla” Wańkowicz. Razem poznają mazurskie i warmijskie chałupy, wsie, jeziora, napotkanych mieszkańców i nastroje przemierzanego krajobrazu. 

Na oczach widza będzie powstawał teatralny reportaż pokazujący mikro i makrokosmos Mazur z portretem Mazura - z jego duszą i terenem, z którego wyrastał, z codziennym funkcjonowaniem, mową i jej odmianami oraz z jego uczuciowością i pragmatyzmem. 

Pojawi się też temat plebiscytu, który wymusił podziały. Można w tym dostrzec analogię do współczesnych technik populistycznych, faszystowskich rządów czy sposobów używanych w wojenkach wewnątrzkrajowych. 

Premiera: 26 września 2020 r.

Gramy: 26,27 oraz 29 i 30 września 202o r.

Źródło:

Materiał nadesłany