EN
17.07.2020, 16:41 Wersja do druku

Olsztyn. Wakacyjne premiery w Jaraczu

mat. teatru

Wielu widzów przyzwyczajonych jest, że w wakacje teatry są zamknięte, a swoje drzwi otwierają jesienią. Tegoroczne wakacje są wyjątkowe. Niektóre z teatrów, także Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, jest nie tylko otwarty dla publiczności, ale proponuje premierowe spektakle. To m.in. „Opętani” Gombrowicza czy „Kamień” Mayneburga.

Lipiec, sierpień oraz wrzesień upłynie w olsztyńskim Jaraczu pod znakiem premier. Będzie ich aż 4!

Na pierwszy ogień - „Seks, miłość i podatki”

Wakacyjny sezon olsztyński teatr rozpoczyna farsą „Seks, miłość i podatki” amerykańskiego duetu Billy’ego van Zandta i Jane Milmore w przekładzie Emilii Miłkowskiej. Spektakl w Jaraczu reżyseruje Tomasz Dutkiewicz, aktor, reżyser i dyrektor warszawskiego Teatru Komedia. Za scenografię odpowiada Wojciech Stefaniak.

Premiera spektaklu już 18 lipca. Ci, którzy nie zdążą na premierę, mają czas do 2 sierpnia, by jeszcze w wakacje spędzić czas na przedniej zabawie.

A ta będzie gwarantowana, bo „Seks, miłość i podatki” jest klasyczną farsą zaczynająca się od drobnych oszustw, które z każdą chwilą piętrzą się do granic absurdu wywołując na widowni salwy śmiechu.

W spektaklu występują: Marta Markowicz, Dawid Dziarkowski, Kamil Rodek (tegoroczny absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej) Alicja Kochańska, Barbara Prokopowicz, Agata Zielińska (tegoroczna absolwentka Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie) Marian Czarkowski oraz Marcin Tyrlik.

Odwołani „Opętani” Gombrowicza

29 sierpnia odbędzie się premiera „Opętanych” Witolda Gombrowicza. Spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego pierwotnie miał mieć premierę w marcu, ta jednak, z uwagi na zamknięcie instytucji kultury spowodowane epidemią koronawirusa, została odwołana.

Witold Gombrowicz pisał „Opętanych” pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Gombrowicz tworząc „czytadło” adresowane do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.

„Opętani” jako spektakl będą znakomitą intrygą kryminalną, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.

W „Opętanych” grają: Małgorzata Rydzyńska, Joanna Fertacz, Aleksandra Kolan, Marta Markowicz, Katarzyna Trzeszczkowska, Wojciech Rydzio, Jarosław Borodziuk, Paweł Parczewski, Cezary Ilczyna, Radosław Hebal, Grzegorz Gromek i Maciej Mydlak.

Jubileusz w Jaraczu

Olsztyński Jaracz obchodzi w tym roku podwójny Jubileusz – 95-lecie istnienie teatru w mieście oraz 75-lecie polskiej sceny teatralnej.

Teatralny gmach w przedwojennym, niemieckim Allenstein został wybudowany w 1925 roku jak dar dla ludności miejscowej za to, że podczas plebiscytu w 1920 roku, opowiedzieli się za pozostaniem w granicach państwa niemieckiego. Jednak po wojnie, Allenstein stał się polskim Olsztynem, a scena, z której nigdy miało nie paść polskie słowo – sceną polską.

Pamiętając o początkach teatru w Allenstein\Olsztynie w przygotowaniu są dwa spektakle odnoszące poruszające niekoniecznie komfortowe, ale ponadczasowe tematy związane z prawdą, tożsamością, narracją historyczną, wyparciem czy winą.

"Seks miłość i podatki", mat. teatru

„Kamień”

18 września odbędzie się premiera spektaklu „Kamień” Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy.

Dzieje pewnego domu w Dreźnie, który między 1933 i 1993 rokiem trzykrotnie zmieniał właścicieli, stają się pretekstem do opowiedzenia trudnej i niejednoznacznej historii rodzinnej, w której jest zabranie mienia żydowskim mieszkańcom i doniesienie na nich do gestapo. Kolejni członkowie niemieckiej rodziny wyjeżdżają na zachód, by sentymentalnie wrócić do domu rodzinnego i ostatecznie, sprawić by historia zatoczyła swoje koło.

Prosta z pozoru opowieść rodzinna ukazuje widzom prawdziwą historię rodzinną, taką, która nierzadko jest skrzętnie ukrywana.

W „Kamieniu” występują: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Agnieszka Giza, Joanna Fertacz i Katarzyna Trzeszczkowska.

Reportaż na deskach teatru

Drugą jubileuszową teatralną propozycją jest spektakl „Pieśń ziemi ma wiele głosów – na tropach Wańkowicza” w reżyserii Rudolfa Zioło. Kanwą spektaklu jest uznany za najwybitniejszy reportaż dwudziestolecia międzywojennego „Na tropach Smętka” Melchiora Wańkowicza.

Twórcy spektaklu podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki”, której uczestnikami był Wańkowicz ze swoja córką. Razem poznają mazurskie i warmijskie chałupy, wsie, jeziora, napotkanych mieszkańców i nastroje przemierzanego krajobrazu.

W Jaraczu na oczach widza będzie powstawał teatralny reportaż pokazujący mikro i makrokosmos Mazur z portretem Mazura - z jego duszą i terenem, z którego wyrastał, z codziennym funkcjonowaniem, mową i jej odmianami oraz z jego uczuciowością i pragmatyzmem.

Pojawi się też temat plebiscytu z 1920 roku, który spolaryzował różnicę między mieszkańcami regionu. Zarówno strona polska, jak i niemiecka, chwytały się różnych zagrań, by wynik plebiscytu był dla nich korzystny. Można w tym dostrzec analogię do współczesnych technik populistycznych, faszystowskich rządów czy sposobów używanych w wojenkach wewnątrzkrajowych.

Na scenie: Aleksandra Kolan, Ewa Pałuska-Szozda, Cezary Ilczyna Wojciech Rydzio oraz Michał Felczak.

Adam Wajrak i plenerowy festiwal

Tym, którzy uważają, że cztery wakacyjne premiery to dużo chcemy powiedzieć, że to nie wszystko, co Jaracz przygotował dla widzów.

21 sierpnia obędzie się spotkanie z Adamem Wajrakiem w ramach działającego przy teatrze Studium Reportażu, nad którym pieczę sprawuje Włodzimierz Nowak, jedne z najlepszych polskich reporterów. Podczas spotkania zaprezentowane zostanie czytanie performatywne „Wilków” Wajraka. Poruszające czytanie reżyserowała Barbara Święcicka, a zobaczyć w nim będzie można Marzenę Bergmann, Ewę Pałuską-Szozdę i Agnieszkę Gizę.

Z kolei na sierpień Teatr zaplanował plenerowe pokazy swoich spektakli: To  „Wróg publiczny” Istvána Tasnádiego w reżyserii Zbigniewa Brzozy, „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska” na podstawie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Wojciecha Malajkata. Do tego przejmujący spektakl o rozliczaniu się z przeszłością „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy w reżyserii Łukasza Barczyka to. Z kolei „Jeremi się ogarnia. LOL” jest spektaklem familijnym, który podbił serca młodzieży. Pokazywaliśmy go w północno-wschodniej Polsce w ramach programu Teatr Polska. Ostatnim z tytułów, które teatr chce zaprezentować plenerowo jest „Czuwanie” Morissa Panycha w reż. Justyny Celedy.

Repertuar Teatru Jaracza w Olsztynie

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne