EN

20.08.2021, 14:51 Wersja do druku

Olsztyn. Teatr im. Jaracza z dwoma spektaklami w Opolu

Teatr Jaracza pokaże aż dwa spektakle na Festiwalu w Opolu, to finał jednego z najważniejszych polskich konkursów teatralnych.

fot. mat. teatru

Zespół olsztyńskiego Teatru wystąpi w długo wyczekiwanym finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, który odbędzie się we wrześniu w Opolu, podczas jubileuszowych 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Wydarzenie to było już kilkakrotnie przekładane z powodu pandemii.

Na festiwalu zostanie pokazanych 10 najciekawszych przedstawień opartych na klasyce polskiej literatury, w tym aż dwa spektakle z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: „Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” Bolesława Leśmiana w reżyserii Jarosława Kiliana.

Olsztyńscy artyści będą rywalizować z teatrami z Warszawy, Tarnowa, Krakowa, Lublina, Poznania, Gniezna oraz Gdańska. Na zwycięzców czeka Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego oraz nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę.

Widzowie z Olsztyna będą mieli okazję jeszcze raz zobaczyć oba spektakle konkursowe na macierzystej scenie. „Panny z Wilka” zostaną zagrane 10, 11 i 12 września o godz. 19:00. To opowieść o tęsknocie za miłością i konfrontacji z marzeniami o niej, atrakcyjna wizualnie, z pięknymi kostiumami, doskonała propozycja dla tych, którzy poszukują siebie i mają czasem pokusę zejścia z obranej drogi.

fot. mat. teatru

„Baśń o pięknej Parysadzie…” będzie wystawiona 15 i 28 września o godz. 10:00 oraz 26 września o godz. 12:00. Adresowana jest do widzów od 6 lat. Polecamy ją wszystkim, którzy lubią poczuć dreszcz emocji z powodu magii i lekkiego strachu, a także dla osób wrażliwych na bogactwo dźwięków, muzyki i pięknej polszczyzny.

Dla Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie awans do finału Konkursu „Klasyka Żywa” to kolejny sukces w ostatnich latach. W październiku 2020 roku spektakl „Opętani” w reżyserii Igora Gorzkowskiego zdobył dwie nagrody na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. Z kolei aktor Radosław Hebal, grający w tym spektaklu role Księcia, Handrycza i Frania, został nagrodzony przez Komisję Artystyczną Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” za różnorodność środków i umiejętną transformację postaci.

W 2019 roku aktorzy Jaracza wystąpili na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego podczas Narodowego Grania z okazji 200-lecia urodzin Moniuszki. Prezentowali utwory ze spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...” jako jedyny zaproszony teatr dramatyczny.

Źródło:

Materiał nadesłany