EN

22.10.2020, 16:16 Wersja do druku

Olsztyn. Premiera "Sam czyli przygotowanie do życia w rodzinie" - w sobotę

mat. teatru

O relacjach w rodzinie, o miłości ale i o buncie młodych ludzi opowiada spektakl "Sam czyli przygotowanie do życia w rodzinie", przygotowywany przez studentów Studium Aktorskiego w Olsztynie. Premiera przedstawienia w reżyserii Doroty Abbe odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Jaracza.

Sztuka Marii Wojtyszko opowiada historię 13-letniego Sama, którego rodzice się rozwodzą.

"To sprawia, że nastolatek musi szybciej dojrzeć i zmierzyć się z tą sytuacją. Napotyka także wiele innych problemów po drodze. To spektakl o dojrzewaniu, miłości w różnych jej odcieniach i o buncie, na który moim zdaniem młodym ludziom należy pozwolić"- powiedziała w czwartek podczas konferencji zapowiadającej premierę reżyserka Dorota Abbe.

W jej ocenie, tekst jest tak napisany, że nie jest on +biało -czarny+, nie ma +złych+ ani +dobrych+. "Każdy ma swoje wady i zalety, ciemniejsze i jaśniejsze strony, bo taki jest świat. Nie trzymamy żadnej strony ani nikogo nie krytykujemy, próbujemy pokazać życie w różnych odsłonach i Sam też się musi w tym odnaleźć"- wskazała reżyserka.

Dodała, że to sztuka o relacjach w rodzinie i o sposobach komunikacji.

"Już za nami są czasy, w których obowiązywało hasło, +że ryby i dzieci głosu nie mają+. Żyjemy w czasach, kiedy dorośli zdają sobie sprawę, z tego że z dziećmi należy rozmawiać i traktuje się ich jako partnerów. Przesłanie do nastolatków jest takie, żeby wierzyli w siebie i że mają sprawczość"- dodała.

Wskazała, że spektakl przeznaczony jest zarówno dla młodych ludzi, jak i dorosłych, bo opowiada o relacjach i trudnych sytuacjach, z których można wybrnąć pod warunkiem, że ludzie w ogóle podejmują ze sobą rozmowę.

"Powtórzę tu zasłyszane słowa, że ludzie dzielą się na tych, dla których motywacją jest strach i na tych, dla których motywacją jest miłość. Chciałabym, aby naszą motywacją była miłość"- podkreśliła.

Jak podają twórcy, widzowie będą mogli sobie za głównym bohaterem zadać pytania, "czy rozwód rodziców to koniec świata i czy można sobie z nim poradzić?". Będzie też próba odpowiedzi na pytanie, czy "syn feministki i anarchisty może zakochać się w córce członków Odnowy w Duchu Świętym? I czy znajdą wspólny język?".

Źródło:

PAP