W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii trwają przygotowania do wystawienia musicalu "Warmińska opowieść wigilijna - Pora Jeziora". Będzie to spektakl inspirowany tradycją, kulturą i folklorem warmińskim, a kanwą opowieści są legendy warmińskie - podają twórcy.
Podczas konferencji prasowej w środę dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski powiedział, że musical, który powstał specjalnie dla tej sceny to niezwykłe przedsięwzięcie. Publiczność będzie mogła go obejrzeć, gdy tylko otwarte zostaną instytucje kultury po przerwie spowodowanej pandemią.
"W tym trudnym czasie robimy coś wyjątkowego, musical to propozycja dla tych, którzy chcą poznać Warmię, jej kulturę i tradycję. To też propozycja dla innych scen w Polsce, które mogą sięgnąć po warmińską opowieść i wystawić ją u siebie" - powiedział dyrektor Sułkowski.
Reżyser spektaklu Jerzy Połoński przyznał, że propozycja realizacji musicalu na scenie filharmonii zdziwiła go i zaskoczyła. "Nieczęsto filharmonie biorą się za produkcje spektakli, a tym bardziej musicali, ale takie odważne pomysły przyjmowane są z entuzjazmem przez twórców i publiczność. To zachęcające i unikatowe, bo czerpiemy z legend, które tu powstały" - ocenił.
Autorka scenariusza, pisarka Ałbena Grabowska wyjaśniła, że zawsze marzyła o napisaniu utworu scenicznego. "Najbliższy jest mi musical. Uważam go za wybitnie trudny i do napisania i do zrealizowania. Jest piękny i ambitny i może ponieść każdą opowieść. Ogromnie cenię +małe ojczyzny+ oraz ludzi, którzy mieszkali w konkretnym miejscu, tworzyli lokalną społeczność i żyli w rytmie wschodów i zachodów słońca" - podkreśliła.
Dodała, że "musical musi kończyć się happy endem, ponieważ bohater, który doznaje przemiany wewnętrznej i z czarnego charakteru przeistacza się w człowieka dobrego i uczciwego zasługuje na nagrodę". "Uważam, że miłość odmienia ludzi i to najważniejsze, co możemy dać od siebie" - powiedziała autorka libretta.
Kompozytor Tomasz Szymuś podkreślił, że teksty piosenek, które napisał Daniel Wyszogrodzki i cała opowieść Ałbeny Grabowskiej niosą w sobie melodyjność. "Ja +przeniosłem ją+ na partyturę i uważam, że wszyscy stworzyliśmy świetny musical i znakomite dzieło" - dodał.
Choreografię do musicalu przygotowuje tancerka Iwona Pavlovic. "Współpracowałam z twórcami, gdy powstawało widowisko +Dziadek do orzechów+ i teraz też bez wahania przyjęłam zaproszenie. Wspieram inicjatywy w naszym regionie. Jestem szczęśliwa, że uczestniczę w realizacji spektaklu" - dodała.
Jak podali twórcy, "Warmińska opowieść wigilijna - Pora jeziora" to spektakl musicalowy inspirowany tradycją i kulturą regionu, a jego akcja została wzięta opowieści, baśni i podań warmińskich. Za kanwę posłużyły tu dwie najbardziej znane opowieści z regionu - legendy o Łynie i Krisnie oraz o Królu Sielaw.
W musicalu wystąpią soliści - aktorzy związani z Teatrem Muzycznym "Roma", Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W widowisku wezmą udział również olsztyńskie grupy taneczne: Zespół Pieśni i Tańca Kortowo oraz Szkoła Tańca "Pryzmat".