EN
24.08.2020, 13:07 Wersja do druku

Olsztyn. Nadchodzi premiera "Opętanych"

Mat. teatru

Końcówka wakacji w Teatrze im. Stefana Jaracza będzie wyjątkowo ekscytująca. 29 sierpnia o godz. 19 na Scenie Dużej olsztyńskiego Teatru odbędzie się premiera spektaklu „Opętani” Witolda Gombrowicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Spektakl „Opętani” to znakomita intryga kryminalna, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy. 

„Opętani” to powieść Witolda Gombrowicza, którą napisał pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Gombrowicz tworząc „czytadło” adresowane do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.

Mariusz Sieniewicz w programie do spektaklu olsztyńskiego Jaracza pisze tak: Opętani są wzorcową warsztatowo przygodą pióra wysokoartystycznego z gatunkiem poślednim. [...] Raz już Gombrowicz się sparzył, gdy z Tadeuszem Kępińskim postanowili napisać powieść sensacyjną (jak to subtelnie ujął: „brechtę”) i zarobić „kupę forsy”. Nic z tego nie wyszło, poza zgagą, że napisać złą powieść jest równie trudno, jak dobrą. Opętanych można uznać za drugą próbę, zamierzoną skromniej: autor Zbrodni z premedytacją musiał z premedytacją ratować swoje finanse. Dlatego pojawił się Niewieski, Zbigniew Niewieski – James Bond romansu in spe

Niewieski słał do „Kuriera Czerwonego” i „Expressu” kolejne odcinki, odbierając pierwsze splendory od „taksówkarzy i przekupek straganowych”. Pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ niektóre były niczym nóż w plecy. Pewna dama z ówczesnej warszawki perorowała: „Dopiero czytając Opętanych, dostrzega się bzdury Ferdydurke. Jestem przekonana, że Gombrowicz nie potrafiłby napisać takiej książki.” [...]”

„Opętani”

Autor: Witold Gombrowicz

reżyseria – Igor Gorzkowski

scenografia i kostiumy – Joanna Walisiak

choreografia – Inga Pilchowska

muzyka – Maciej Witkowski

Obsada spektaklu „Opętani”

Małgorzata Rydzyńska

Ewa Pałuska-Szozda

Agata Zielińska 

Marta Markowicz

Aleksandra Kolan

Wojciech Rydzio

Radosław Hebal

Paweł Parczewski

Grzegorz Gromek

Cezary Ilczyna

Maciej Mydlak

Jarosław Borodziuk

SIERPIEŃ 

28, 29, 30 sierpnia, godz. 19:00 Scena Duża 

WRZESIEŃ 

3, 4, 5, 6 września, godz. 19:00 Scena Duża 

PAŹDZIERNIK

8, 9, 10, 11 października, godz. 19:00 Scena Duża

Źródło:

Materiał nadesłany