EN
03.12.2021, 19:01 Wersja do druku

Olsztyn. Od 4 grudnia w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii musical "Warmińska opowieść wigilijna - Pora jeziora"

mat. teatru

Od 4 grudnia w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii publiczność będzie mogła obejrzeć musical "Warmińska opowieść wigilijna - Pora jeziora". Jest to spektakl inspirowany tradycją i kulturą regionu, a kanwą opowieści są legendy warmińskie i mazurskie - podkreślają twórcy.

Musical powstał rok temu, ale z uwagi na pandemię publiczność nie miała okazji go obejrzeć. Teraz w okresie przedświątecznym musical będzie wystawiony kilkanaście razy.

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski powiedział w piątek podczas konferencji prasowej, że musical, który powstał specjalnie dla tej sceny to niezwykłe przedsięwzięcie.

"To opowieść niezwykła i magiczny spektakl pod każdym względem. Kompozytor Tomasz Szymuś, autorka scenariusza Ałbena Grabowska i autor tekstów piosenek Daniel Wyszogrodzki przenoszą widzów w inny wymiar, inne czasy, w świat baśni i marzeń. Tak jak w opowieściach z Hollywood, +dotykamy+ miłości i smutku i żalu, ale wszystko kończy się szczęśliwie"- powiedział dyr. Sułkowski.

Wskazał, że największym wyzwaniem była koordynacja działań związanych z ograniczeniami. "Te z dnia na dzień mogły nas zatrzymać a przedsięwzięcie jest wielką machiną, w którą zaangażowanych jest wiele osób z całego kraju. Musimy to zaplanować z dużym wyprzedzeniem a wchodzące ograniczenia podane były z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale dziś jesteśmy w dobrym miejscu" - powiedział dyr. Sułkowski.

Reżyser spektaklu Jerzy Połoński przyznał, że propozycja filharmonii zdziwiła go i zaskoczyła, ponieważ nieczęsto filharmonie podejmują się wystawienia musicalu.

"Rok temu nie udało się pokazać publiczności efektów pracy. Cieszymy się, że teraz widzowie będą mogli je obejrzeć - mówił reżyser.

"Pora Jeziora" to opowieść inspirowana tradycją i kulturą regionu. Jej akcja została oparta na mazurskich i warmińskich opowieściach, baśniach i legendach. Za kanwę fabuły posłużyły dwie najbardziej znane opowieści – legendy o Łynie i Sajnie oraz o Królu Sielaw.

W "Warmińskiej opowieści wigilijnej" świat fantastyczny miesza się z realnym, a ludowe wierzenia z tradycją chrześcijańską. To inspirowane folklorem widowisko łączy zatem w sobie przeszłość i teraźniejszość, pokazuje tradycję jako najważniejszy element spajający rodzinę, świat, gdzie dobro zwycięża zło, a miłość przegania złe czary.

W musicalu wystąpią soliści, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo", Pracownia Tańca Pryzmat oraz chór Cantores Varmienses.

Źródło:

PAP