Aktorka związana ze sceną Teatru im Jaracza w Olsztynie została w środę honorowym Obywatelem Olsztyna. Zdecydowali o tym radni miejscy, którzy uhonorowali Irenę Telesz-Burczyk za krzewienie i popularyzowanie kultury, a także za jej działalność charytatywną i społeczną.
Z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowego Obywatelstwa Olsztyna Pani Irenie Telesz-Burczyk wystąpił Klub Radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
"Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny oraz olbrzymi wkład w życie społeczne miasta, zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały, jako wyraz uznania za szczególne zasługi kandydatki na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w mieście Olsztynie"-podkreślił przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk.
Irena Telesz-Burczyk urodziła się w 1940 roku. Karierę artystyczną zaczęła od wyróżnienia w VIII
Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Gdańsku w 1961 r. Na scenie debiutowała w Teatrze Rapsodycznym Gdańsku rolą Kirke w "Odysei" Homera. W 1966 zdała egzamin eksternistyczny organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich. Od 1969 pracowała w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, a od 1975 jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Dwukrotnie została laureatką Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2003 i 2010; w 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Została uhonorowana nagrodą na festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za najlepszą rolę kobiecą (1981). Trzykrotnie otrzymała nagrodę publiczności w plebiscytach prasowych.
W 2001 roku otrzymała nagrodę prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury, a w 2007 roku Statuetkę Świętego Jakuba. W 2016 roku otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest wykładowcą wiersza klasycznego w studium aktorskim przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
W 1980 roku była wiceprzewodniczącą Solidarności w regionie Warmii i Mazur, a pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.