EN

17.06.2021, 12:51 Wersja do druku

Olsztyn. "Coraz bardziej zielona gęś" premierowo w Teatrze Jaracza

W czwartek w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się premiera spektaklu zrealizowanego na podstawie "Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Reżyserem przedstawienia pt. "Coraz bardziej zielona gęś" jest Jarosław Kilian.

"W czasach PRL-u Teatrzyk Zielona Gęś drukowany w Przekroju pomagał przetrwać inteligencji. To był potrzebny wtedy wszystkim błysk szaleństwa, to był blask w tamtej rzeczywistości" - powiedział na konferencji prasowej przed premierą reżyser Jarosław Kilian. Zastrzegł, że jego spektakl pt. "Coraz bardziej zielona gęś" nie będzie polityczny, a raczej metafizyczny.

"Niestety +bałwaństwo+ jest wszechobecne niezależnie od czasów, w których żyjemy. Gałczyński był mistrzem dostrzegania go i absurdalnego oddawania go w mistrzowskiej formie" - podkreślił Kilian.

Gałczyński napisał w sumie ponad 160 miniatur i skeczy z cyklu Zielonej Gęsi. Kilian wybrał z nich 30, które skupiają się wokół trzech wątków: metateatralnego, czyli występów trupy aktorskiej, rodzinnego i wątku Polski. Na scenie zobaczymy legendarne postaci stworzone przez Gałczyńskiego: Alojzego Gżegżółkę, Prof. Bączyńskiego, Hermenegildę Kociubińską, Osiołka Porfiriona, Psa Fafika i Piekielnego Piotrusia.

Muzykę do spektaklu napisał Grzegorz Turnau.

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że latem spektakl będzie grany na dziedzińcu zamkowym w Olsztynie, we Fromborku i Lidzbarku Warmińskim. 

Źródło:

PAP