EN

2.09.2020, 08:56 Wersja do druku

Olsztyn. CEilK ma dyrektorkę, dyrektora teatru poznamy

Konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych został w końcu rozstrzygnięty. „W końcu", bo na nazwisko nowego szefa tej instytucji czekaliśmy ponad rok. Za sterami CEilK stanie dr hab. Wioletta Jaskólska, prof. UWM.

Cieszę się, że stanę na czele instytucji zwieloletnią tradycją w obszarach kultury, sztuki, rozrywki i estrady — powiedziała nam pierwszego dnia w nowej pracy dr hab. Wioletta Jaskólska, prof. UWM.

I dodała: — Jest mi bardzo miło, że będę miała szansę współpracować ze wspaniałym zespołem, bo wiem, że kadra CEilK-u to są wykwalifikowani ludzie.

Jak podkreśla dyrektorka, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych ma ogromne doświadczenie w pracy z odbiorcami. I to jest to, co łączy Wiolettę Jaskólska z nowym miejscem pracy. Do budynku przy ulicy Parkowej wchodzi ona z doświadczeniami wyniesionymi m.in. z Ośrodka Kultury iAktywności Lokalnej wBisztynku.

To w nim przez ostatnich pięć lat pełniła funkcję dyrektora, zdobywając wiedzę o potrzebach odbiorców kultury.

— Zyskałam tam ogromne doświadczenie pracy w terenie z ludźmi. To stanowi dla mnie bogactwo — podkreśla.

POJAWIĄ SIĘ NOWE WYDARZENIA

Na co będzie stawiać nowa dyrektorka? — Jesteśmy w trudnym czasie, bo wszystkich nas dotykają skutki pandemii, więc w tej chwili przede wszystkim obserwujemy, na co możemy sobie pozwolić w naszych działaniach. Na pewno będę chciała kontynuować politykę tych sztandarowych imprez, które wpisały się na stałe wkalendarz kulturalny regionu.

Ma też kilka innych, nowych pomysłów. — Chciałabym wdrożyć wżycie fundusz wspierania kultury, tak aby budować sieć partnerstw między instytucja wojewódzką a sferą pozarządową i mniejszymi instytucjami samorządowymi — zapowiada Wioletta Jaskólska. — Na pewno pojawią się też nowe wydarzenia, bo zależy mi na tym, żeby wyjść do ludzi, w teren. CEilK jest instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, więc bardzo zależy mi na tym, żeby wyjść z ofertą poza Olsztyn i prowadzić pracę animacyjną oraz współorganizować wydarzenia w różnych miastach i gminach, wspólnie z mieszkańcami. Liczę na dobrą współpracę z samorządami i partnerstwo ze stowarzyszeniami w tworzeniu kultury Warmii i Mazur.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku zapadła decyzja otym, aby dyrektorką CEilK w Olsztynie była Wioletta Sląska-Zyśk. Była wicemarszałek województwa mimo wygranego konkursu swojej funkcji jednak nie objęła, bo zdecydowała się na inne stanowisko. Wgrudniu 2019 roku Wioletta Śląska-Zyśk stanęła na czele Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera" Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z ROCZNYM WYPRZEDZENIEM

W Olsztynie na nowych dyrektorów czekają (lub będą czekać) także inne instytucje. Prezydent Olsztyna poinformował m.in. o zamiarze zorganizowania konkursu na stanowisko szefa Olsztyńskiego Teatru Lalek. Ta informacja mogła nieco zdziwić tych, którzy pamiętają, że Andrzej Bartnikowski w 2018 rozpoczął kolejną kadencję wroli dyrektora.

— Moja umowa kończy się w sierpniu przyszłego roku, natomiast zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 12 kwietnia 2019 r. organizator (w tym wypadku —prezydent Olsztyna) zamiar przeprowadzenia konkursu musi ogłosić co najmniej z rocznym wyprzedzeniem, co —jak rozumiem — właśnie się stało — wyjaśnia Andrzej Bartnikowski.

Dyrektor OTL, jak sam przyznaje, też był nieco zaskoczony, kiedy na mailu teatru znalazła się informacja o planowanym konkursie.

Czy Andrzej Bartnikowski zawalczy oto, żeby nie zmieniać miejsca pracy?

— Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy wystartuję w konkursie —powiedział nam dyrektor OTL.

Ci, którzy mniej interesują się kulturą, abardziej technologiami, mogą z kolei pomyśleć o rozwoju swojej kariery w Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna. Do 6 września trwa nabór, dzięki któremu wyłoniony ma zostać dyrektor tej dość młodej instytucji. Bo, przypomnijmy, CIUWO zostało powołane do życia we wrześniu 2018 roku. Realizuje ono politykę Olsztyna wobszarze informatyki oraz wspiera rozwój i dostęp do technologii informatycznych.


WIOLETTA JASKÓLSKA

Urodziła się w 1969 r. w Lidzbarku Warmińskim. Jest malarką, rysownikiem, aranżerem wnętrz. Pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora w Instytucie Sztuk Pięknych. Od 1997 r. jest członkiem Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej, a także członkiem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt sztuki". Od 2015 r. do 2020 r. była dyrektorem Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku. 1 września 2020 r. objęła stanowisko dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

ŹRÓDŁO: LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Tytuł oryginalny

CEilK ma dyrektorkę, dyrektora teatru poznamy

Źródło:

Gazeta Olsztyńska Nr 201