EN

15.04.2023, 08:54 Wersja do druku

Olsztyn. 15 chętnych do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Jaracza

W konkursie na stanowisko dyrektora olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza wpłynęło 15 ofert - poinformował PAP asystent prasowy marszałka województwa Szymon Tarasewicz. Cztery osoby ubiegają się o kierowanie elbląskim teatrem im. Aleksandra Sewruka, a 2 osoby chcą kierować Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

fot. Antek Bojar/ mat. Wikipedii/ CC BY-SA 4.0

Szymon Tarasewicz z gabinetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego poinformował PAP, że w wyznaczonym przez zarząd województwa terminie wpłynęły oferty na kierowanie każdą z instytucji kultury, w których został rozpisany konkurs. Samorząd regionu zdecydował bowiem, że nie będzie automatycznie przedłużał kadencji dyrektorów teatrów w Elblągu i Olsztynie, ale rozpisze na nie konkursy. Obecni dyrektorzy mogli w nich wystartować. Tarasewicz nie podał, czy złożyli swoje oferty.

"O stanowisko dyrektora olsztyńskiego teatru ubiega się 15 osób, elbląskiego - 4" - poinformował PAP Tarasewicz. Wszystkie te kandydatury będą weryfikowane pod względem formalnym, następnie kandydaci będą zapraszani na rozmowy.

Nowi (lub dotychczasowi - jeśli wygrają konkursy) dyrektorzy teatrów w Olsztynie i Elblągu mają rozpocząć pracę od 1 września 2023, a ich kontrakt ma obowiązywać pięć sezonów artystycznych.

Kontrowersje wzbudza od miesięcy obecny dyrektor olsztyńskiego teatru, który przegrał sprawę cywilną z prawnikiem teatru, w wyniku czego prawnikowi należy się ok. 100 tys. zł. zapłaty. W związku z nieprzestrzeganiem przepisów związkowych dyrektor ma także sprawę karną, którą od wielu miesięcy prowadzi olsztyński sąd.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie ogłosił także konkurs na dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Tarasewicz powiedział PAP, że chęć kierowania biblioteka wyraziły dwie osoby, które złożyły aplikację. Dotychczasowy dyrektor kierujący tą placówką przechodzi na emeryturę.

Źródło:

PAP