Sztukę „Mitologia. Nie-Boginie”, inspirowaną mitologią grecką i rzymską, wystawia Teatr im. Jaracza. Będzie to jedna z 10 premier, które zapowiedział dyrektor Paweł Dobrowolski w nadchodzącym roku podwójnego jubileuszu: 100-lecia teatru oraz 80-lecia polskiego teatru.
Podczas konferencji dotyczącej planów w nowym sezonie artystycznym dyrektor olsztyńskiego teatru Paweł Dobrowolski powiedział, że pierwszą premierą (26 września) będzie spektakl dla młodzieży i dorosłych „Mitologia. Nie-Boginie" w reżyserii Justyny Łagow-skiej. Sztuka według twórców ma ponownie odkryć kobiety w mitologii greckiej.
— Będzie to próba odmitolo-gizowania mitologii, uwspółcześnienia jej i bawienia się kliszami popkulturowymi — dodał. Zapowiedział też, że będzie to jedna z 10 premier, które zaplanowano w tym sezonie teatralnym. Przedstawienia będą dotykać różnej tematyki.
— Prowadzę wojewódzki teatr i muszę zaspokoić różne gusty. Trudno byłoby repertuar teatru podporządkować jednej myśli. Mamy różnych widzów, różne potrzeby i chcemy dotrzeć do szerokiej widowni — podkreślił dyrektor i dodał: — W tym sezonie pozwoliłem sobie zaprosić topowe nazwiska reżyserów i twórców, którzy zdobywają uznanie krytyków na festiwalach. Chodzi o to, by widzowie mieli okazję poznać miody, nowy teatr i także nowy język teatralny.
Wśród kolejnych spektakli, które zobaczy olsztyńska publiczność, wymienił m.in. „Susan Sontag", który zrealizuje duet Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman, „Jak płakać w miejscach publicznych" na podstawie książki o tym samym tytule Emilii Dlużewskiej, „Złe wychowanie" na motywach filmu Pedro Almodovara, który przygotują Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, oraz „Mewę" Czechowa w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Przedstawienie, nad którym pracują twórcy Szymon Jachimek i Rafał Szumski, pt. „Setka Jaracza, czyli prawie sto sposobów na setne urodziny" otworzy rok jubileuszowy Teatru im. Jaracza. Dyrektor zapowiedział, że spektaklem, który także będzie przygotowany na podwójny jubileusz, będą „Krzyżacy" na motywach powieści Henryka Sienkiewicza, który zrealizuje Jan Klata. Przypomniał, że Jan Klata wyreżyserował na deskach teatralnych „Trylogię", z którą objechał Polskę, zbierając nagrody.
Olsztyński teatr we wrześniu zaprasza widzów do obejrzenia najpopularniejszych i znaczących spektakli granych w Polsce w formule przeglądu. Od 10 do 19 września odbędą się 29. Olsztyńskie Spotkania Teatralne, a wśród przedstawień są „Zapiski z wygnania - wspomnienia Sabiny Baral", „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", „Mała Piętnastka - legendy pomorskie" czy "Przełamując fale". Więcej informacji: teatr.olsztyn.pl.
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie będzie też od tego roku miejscem, gdzie wystawiane będą spektakle Olsztyńskiego Teatru Tańca. W tym roku widzowie obejrzą widowiska „Flamańa", „MOA", ,Poruszony las" oraz „Continuum".