EN
7.10.2021, 13:28 Wersja do druku

Olsztyn. Czeski spektakl „Łaskawe” na Festiwalu VIA CARPATIA

Trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny VIA CARPATIA w Teatrze Jaracza w Olsztynie.

W najbliższą sobotę (9 października) artyści z czeskiego Teatru pod Palmovkou zaprezentują fenomenalny spektakl „Łaskawe” według Jonathana Littela w reżyserii Michała Langa. To adaptacja arcydzieła światowej literatury, a jednocześnie jednej z najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Dawno żadna książka nie wywołała tak gorących komentarzy, pochwał i skandalu.

fot. mat. organizatora

Przedstawienie jest niezwykle mocną opowieścią o młodym, wykształconym człowieku, który zostaje esesmanem i bierze udział w skomplikowanej machinie Zagłady.

Po spektaklu, około godziny 21:00 odbędzie się panel dyskusyjny na temat języka nienawiści z udziałem Michala Langa, reżysera spektaklu, dyrektora Teatru pod Palmovkou i Piotra Niemczyka, eksperta z zakresu bezpieczeństwa, autora książki „Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce". Moderator Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz.

BILETY NA WYDARZENIE DOSTĘPNE: KLIKNIJ, ABY ZAKUPIĆ BILET.

Festiwal VIA CARPATIA potrwa do 23 października, planowane są jeszcze pokazy spektakli z Litwy i Węgier.

16 października (sobota) o godz. 18:00 Teatr Mały z Wilna zaprezentuje sztukę Mariusa Ivaškievičiusa „Madagaskar” w reżyserii Rimasa Tuminasa.

Spektakl opowiada o pomyśle z 20-lecia międzywojennego, by przenieść Litwinów na Madagaskar i tam założyć kolonię. Twórcy odwołując się do stereotypów narodowych (m.in. uprzedzeń wobec sąsiadów) tworzą gorzko-ironiczny obraz swojego narodu. Przedstawienie jest wystawiane z powodzeniem od 2004 roku, otrzymało wiele nagród. 

Po spektaklu, około godziny 21:00 odbędzie się spotkanie na temat litewskiego teatru, które poprowadzi Jacek Wakar.

BILETY DOSTĘPNE: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - zakup biletów on-line - wybór terminu

23 października (sobota) o godz. 19:00 Teatr Maladype z Budapesztu wystawi „Sierpień” na podstawie „Ulicy Krokodyli” Brunona Schulza w reżyserii Zoltána Balázsa.

Reżyser przekłada metafory językowe Schulza na obrazy, język ciała, ruchu, gest, co uplastycznia genialna gra aktorów. Spektakl silnie oddziałuje na uczucia niezależnie od tego, czy ktoś zna czy nie twórczość Schulza.

BILETY DOSTĘPNE: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - zakup biletów on-line - wybór terminu

Teatr Jaracza zaprasza też na dodatkowe wydarzenie - projekcję spektaklu „Yvonne” na podstawie „Iwony księżniczki Burgunda” Witolda Gombrowicza w reżyserii Zoltána Balázsa z Teatru Maladype z Budapesztu.

Przedstawienie to wygrało Grand Prix na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

Spektakl pokazuje groteskowy obraz społeczeństwa uwikłanego w konwenanse ograniczające prawa jednostki. Książę Filip pod wpływem spotkania z Yvonne zaczyna kwestionować różne ograniczenia i przyjęte normy. Yvonne wywołuje również zaskakujące reakcje kolejnych członków dworu. 

Projekcja spektaklu 23 października (sobota) o godz. 17:00, wstęp wolny.

Patronat Honorowy nad Festiwalem VIA CARPATIA objął prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne