EN
2.12.2022, 10:34 Wersja do druku

Okiem Obserwatora: Showtime! Musicalowa podróż do Ameryki

Nie ma to jak właściwy człowiek na właściwym stanowisku/ we właściwym miejscu. Zdecydowanie tak jest w przypadku dr Jacka Mikołajczyka – dyrektora artystycznego Teatru Syrena. Chyba nie ma w Polsce drugiego takiego znawcy musicali. Żeby nie było niejasności – tych prawdziwych, amerykańskich! Już od kilku lat udowadnia to przy okazji każdej premiery tego typu przedstawień, które reżyseruje. Za każdym razem jest to creme de la creme. Pisze Krzysztof Stopczyk.

fot. mat. teatru

Tym razem Mikołajczyk wystąpił w innej roli i to wystąpił pięciokrotnie! Nie popełnię strasznej gafy, jeżeli napiszę, że jako stand uper, chociaż od razu zaznaczam, że jest to mocno żartobliwe. Ale życzliwe!

Teatr Syrena, a konkretnie dr Mikołajczyk wpadł na wspaniały pomysł i co w naszym kraju nie jest zbyt częste, zrealizował go.

Projekt został nazwany Showtime! Musicalowa podróż do Ameryki, a był cyklem pięciu wykładów popularnonaukowych na temat historii amerykańskiego musicalu, w czasie których wykonywano piosenki z przebojów broadwayowskich.

Każdy z tych wykładów poświęcony był innemu zagadnieniu z historii musicalu, co czyniło cały cykl bardzo ciekawym i dawało możliwość poznania pełnego spektrum tematów pojawiających się w musicalach. Niech Państwo sami ocenią:

1. „The Witches of Broadway” – historia kobiet i kobiecości w musicalu (z udziałem Marty Burdynowicz);

2. „If I Were Gay” – musical i tożsamość seksualna (z udziałem Marka Grabinioka);

3. „I Like To Be In America” – musicalowi imigranci (z udziałem Magdaleny Placek-Boryń);

4. „History Has Its Eyes on You” – „Hamilton” i historia w musicalu (z udziałem Przemysława Glapińskiego);

5. „Next to normal” – musicalowi „zwykli Amerykanie” (z udziałem Agnieszki Rose i Macieja Dybowskiego).

Wszystkie te wykłady odbywały się w Bistro Syrena, czyli w podziemiu Teatru Syrena. Wszystkie prowadził Jacek Mikołajczyk i w każdym aktywnie uczestniczył akompaniując i również komentując, kierownik muzyczny Teatru Syrena - Tomasz Filipczak. Ponieważ ten duet współpracuje ze sobą już od ładnych paru lat, a efektami tej współpracy można delektować się przy każdej premierze reżyserowanej przez Mikołajczyka, więc „Showtime! …” też był dopracowany, żeby nie napisać dopieszczony, w każdym szczególe!

Widz dostawał znakomity produkt, ale żeby mogło być tak miło, łatwo i przyjemnie, trzeba było: wpaść na ten pomysł, zdobyć na niego pieniądze, tzn. znaleźć sponsora i przekonać go do wyłożenia tej kasy, wpasować się w grafik repertuarowy, no i oczywiście przepróbować tych pięć de facto spektakli. Może to będzie banał, ale najtrudniejsze (oprócz samego pomysłu) było rozwiązanie kwestii finansowych. No i udało się namówić Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki do przyznania takiego grantu! Można? Można!

Kreatywność i praca zawsze popłaca (no…! prawie). Tym razem tak!

Gratulacje za fantastyczny pomysł i gorąco namawiam do następnych cykli tematycznych.

A tak na marginesie. Tak znakomity pomysł nie powinien zniknąć bez śladu! Może by się znalazło miejsce na stronie internetowej Teatru na jakiś link do podcastów filmowych, a co najmniej dźwiękowych? Z ogromną przyjemnością i jeszcze większym pożytkiem dla siebie posłuchałbym lub obejrzał i posłuchał raz jeszcze!

***

OKIEM OBSERWATORA

Showtime! Musicalowa podróż do Ameryki

Teatr SYRENA

Wrzesień-listopad 2022 r.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne