EN

30.10.2020, 08:26 Wersja do druku

Odeszli od nas

Artyści i twórcy, których nie ma już wśród nas. Odeszli w mijającym roku.

Ludwik Flaszen (4.06.1930 - 24.10.2020)

Współpracownik Jerzego Grotowskiego, współtwórca Teatru Laboratorium, tłumacz z rosyjskiego i francuskiego, recenzent.

Wojnę spędził w ZSRR, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 50. prowadził w „Życiu Literackim” swój „Notatnik szalonego recenzenta”, narażając się władzom partyjnym krytykowaniem schematyczności literatury socrealizmu i sposobu rozliczania stalinizmu. Od 1957 r. pisał recenzje dla „Echa Krakowa”. Był też kierownikiem literackim Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Cały nakład jego debiutanckiej książki „Głowa i mur” (1957) został zniszczony przez cenzurę.

W 1959 r. wspólnie z Grotowskim założył w Opolu Teatr 13 Rzędów, późniejszy Teatr Laboratorium. Do najsłynniejszych przedstawień zespołu należały: „Dziady”, „Kordian”, „Akropolis”, „Tragiczna historia doktora Fausta”, „Książę Niezłomny” i „Apocalypsis cum figuris”.

„Nie wystawiali sztuk. Nie robili teatru. Wspólnie z widzami odprawiali ceremoniał teatralny, który był prowokacją, magicznym obrzędem, liturgią i bluźnierstwem, a zarazem częścią jakiejś drogi duchowej” – napisał Tadeusz Sobolewski.

W latach 1980-82 Flaszen był dyrektorem Teatru Laboratorium i pełnił funkcję wewnętrznego krytyka – regularnie komentował przedstawienia, pisał też dłuższe, syntetyczne omówienia. Był współtwórcą doktryny teatralnej Teatru, stworzył termin „teatr ubogi”.

Od 1984 r. mieszkał w Paryżu. Prowadził staże teatralne i reżyserował, współpracował także z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego i miesięcznikiem „Odra”.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

Gazeta Wyborcza online

Data publikacji oryginału:

30.10.2020