EN
15.06.2022, 16:40 Wersja do druku

Nowy Dwór Gdański. Koncert „Już nie zapomnisz mnie” z cyklu „Artyści Andersa” - 19 czerwca

mat. organizatora

19 czerwca 2022 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się koncert "Już nie zapomnisz mnie” z cyklu "Artyści Andersa". Autoremo90 aranżacji klasycznych utworów Hemara, Warsa Petersburskiego i Ordonówny jest Daniel Nosewicz.

Jerzy Petersburski, Henryk Wars, Marian Hemar, Adam Aston, Hanka Ordonówna i Henryk Wars czy Eugeniusz Bodo należeli do pokolenia wybitnych twórców tworzących kulturę II Rzeczypospolitej. Działali w międzywojniu, lecz także w latach II Wojny Światowej. Działania wojenne przerwały ich występy w Polsce - trafili pod niemiecką lub sowiecką okupację. Niektórzy, jak Bodo zmarli w sowieckich łagrach. Inni, po licznych perypetiach, dostali się do tworzącej się w ZSRS armii generała Władysława Andersa.

Występowali przed polskimi żołnierzami na obczyźnie. Hanka Ordonówna, przed wojną gwiazda piosenki, grała dla nich w zorganizowanym w obozie Tockoje teatrze. Pisarz i satyryk Marian Hemar, współtwórca sukcesów kabaretu Qui Pro Quo, zamienił frak na mundur strzelca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i walczył pod Tobrukiem. W Kairze Jerzy Petersburski prowadził audycje dla polskich żołnierzy. Adam Aston występował w Teatrze Wojskowym II Korpusu gen. Władysława Andersa, prowadzonym przez autora słów do „Czerwonych maków na Monte Cassino” Feliksa Konarskiego. Kompozytor przeboju "Miłość ci wszystko wybaczy", Henryk Wars przeszedł cały szlak armii Andersa od Iraku aż po Bolonię. Po wojnie pozostał na stałe w USA.

To właśnie ich utwory, stworzone i wykonywane jeszcze przed wojną będzie można usłyszeć podczas koncertu "Już nie zapomnisz mnie" z cyklu "Artyści Andersa", który odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu Instytutu Pamięci Narodowej "Szlaki Nadziei. Odyseja wolności". Koncert jest hołdem muzyków młodego pokolenia dla przedwojennych artystów.

Autorem koncertu "Już mnie nie zapomnisz" jest Daniel Nosewicz – kompozytor, dyrygent i gitarzysta, tegoroczny laureat Nagrody "Fryderyk" w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz, który przygotował znane przedwojenne utwory w nowoczesnych aranżacjach na dwudziestoośmioosobową orkiestrę.

Koncert wypełniony będzie improwizacjami solistów. W programie znajdą się zarówno utwory solowe, duety, a także instrumentalne wersje znanych polskich piosenek. Przeboje tak jak: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "To ostatnia niedziela", "Na pierwszy znak", "Już nigdy" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" wykonają: Sylwia Różycka, aktorka scen muzycznych oraz dramatycznych oraz Jakub Szydłowski – aktor musicalowy, reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów. Oboje artyści związani są m.in. z warszawskim Teatrem Roma.

Wykonają klasyczne utwory m.in. "Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy "Połóż dłoń na dłoni" skomponowaną przez Adama Astona. Gospodarzem koncertu "Już mnie nie zapomnisz" będzie Jerzy Petersburski Jr. – syn jednego z bohaterów koncertu, Jerzego Petersburskiego.

Daniel Nosewicz powiedział w rozmowie z PAP: "Wcześniej polskie piosenki z lata 20. i 30. wykonywaliśmy wraz z Filharmonią Szczecińską, wiernie odtworzyliśmy w nich klimat z epoki. W koncercie +Już mnie nie zapomnisz+ postanowiłem je odświeżyć. Aranżowałem je na orkiestrę, jednak bardziej nowocześnie i, jak przystało na jazz, z dużą dozą improwizacji".

Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Monika Jastrzębska-Opitz mówi: "Cieszę, że koncert +Już nie zapomnisz mnie+ odbędzie się właśnie Żuławskim Ośrodku Kultury. Sala jest lubiana przez artystów, którzy cenią nie tylko akustykę i elegancki wystrój, ale przede wszystkim niezwykły klimat".

Widowisko muzyczne "Już mnie nie zapomnisz" odbędzie się 19 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 w Żuławskim Ośrodku Kultury przy ul. Sikorskiego 21 w Nowym Dworze Gdańskim.

Źródło:

PAP