EN
26.01.2022, 12:56 Wersja do druku

Niepamięć

„Niepamięć” Marka Modzelewskiego w reż Piotra Ratajczaka, Fundacja Garnizon Sztuki w Warszawie i Teatr im. Jaracza w Łodzi. Pisze Rafał Turowski na swojej stronie.

fot. mat. teatru

Mamy oto modną restaurację, w eleganckiej sali dla vipów pierwszy raz po wielu latach spotykają się byli małżonkowie – Marcin i Agnieszka (świetne role Rafała Królikowskiego i Magdaleny Kumorek). Marcin jest popularnym aktorem i zjawia się w knajpie z piękną drugą żoną, Agatą (znakomita Agnieszka Więdłocha), a Agnieszka, ucząca w szkole muzyki, z dużo młodszym od siebie partnerem, powiedzmy, że prawnikiem - Kamilem (uroczy Marcin Korcz). Piątą postacią dramatu, pozornie drugoplanową, jest kelner (bardzo dobry Krystian Pesta). Cóż, na początku ich rozmowa nie będzie się kleić, ale wkrótce stanie się jasne, dlaczego Agnieszka nalegała na spotkanie z byłym mężem.

Co jest prawdą, a co – bardzo chcemy, żeby nią było? Gdzie leży granica między sprawiedliwością a zemstą? Czy zaufanie ma swoje granice? Wreszcie – dlaczego musimy płacić za podjęte kiedyś decyzje, oraz – kto taki cennik konstruuje…  No pewnie, że moralitet, ale – jak podany!

Marek Modzelewski napisał tekst, w którym nic nie jest oczywiste (no… może poza tropem kelnera:), stajemy więc po stronie któregoś z bohaterów, by za chwilkę, czasem zawstydzeni, z danego poparcia się wycofujemy. Uprzedzam, ta zabawa z widzem jest dość okrutna, ale i nieprzyzwoicie wciągająca.   

Tytuł oryginalny

Niepamięć

Źródło:

www.rafalturow.ski
Link do źródła