11 listopada spektakl TR Warszawa "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego, laureata nagrody Debiut TR 2019 otworzy 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). Festiwalowa publiczność zobaczy spektakl TR Warszawa 11 listopada br. o godzinie 19.30 na scenie Staatsschauspiel Dresden / Kleines Haus.
10. FESTIWAL FAST FORWARD
10. Festiwal Fast Forward odbywa się w dniach 11-14 listopada 2021 roku. Jego kuratorką jest Charlotte Orti. To festiwal, na którym od 2011 roku prezentowane są prace młodych reżyserek i reżyserów teatralnych z całej Europy. Co roku jury festiwalu przyznaje jednej osobie spośród grona reżyserek lub reżyserów zaproszenie do realizacji swojego nowego spektaklu w Staatsschauspiel Dresden. Festiwal łączy w ten sposób promocję młodych europejskich talentów z międzynarodową wymianą artystyczną.
W programie 10. Festiwalu Fast Forward znalazło się osiem produkcji z Austrii, Belgii, Grecji, Francji, Niemiec, Polski, Turcji i Wielkiej Brytanii. Spektakl Wiktora Bagińskiego “SERCE” zrealizowany w TR Warszawa prezentowany będzie w Dreźnie obok przedstawień takich reżyserek i reżyserów jak m.in.: Axel Cornil (Belgia), Nicoleta Esinencu (Niemcy), Joachim Gottfried Goller (Austria), Ayşe Güvendiren (Niemcy), Dimitris Lolis (Grecja), Nadir Sönmez (Turcja), czy Jaz Woodcock-Stewart (Wielka Brytania).
Tegoroczny program festiwalu łączy różne perspektywy. W “SERCU” z TR Warszawa spektaklu inspirowanym “Jądrem ciemności” Josepha Conrada, Wiktor Bagiński wraz z zespołem twórców i twórczyń opowiada historię młodego czarnoskórego mężczyzny, który wyrusza w podróż na poszukiwanie swoich korzeni. W spektaklu “Ama” Nadir Sönmez tworzy portret grupy artystów, którzy krytycznie i z sarkazmem przyglądają się swojemu zawodowi i niejednokrotnie przekraczając granice między pracą a życiem prywatnym. W spektaklu “Ravachol” scenarzysta i reżyser Axel Cornil, wraz z czterema aktorami snuje refleksję na temat drogi do rewolucji.
W prezentowanym wyłącznie online projekcie “Fuck you, EU.RO.PA!” Délit B.-Malthet przedstawia portret młodej kobiety, świadkini upadku komunizmu i transformacji systemu. “R-FAKTOR. DAS UNFASSBARE” analizuje odległy z pozoru problem rasizmu w sztuce. Innym projektem prezentowanym online jest “Rise like a virus”, w którym Joachim Gottfried Goller podejmuje temat pandemii i przenosi nas z powrotem do lat 80. i czasu epidemii AIDS. W programie tegorocznego festiwalu znalazł się również pokazywany na Festiwalu w Edynburgu spektakl “Civilization” w reżyserii Jaz’a Woodcock-Stewarta.
W programie festiwalu odbywającego się na żywo i online znalazły się również projekcje filmów krótkometrażowych, a także m.in. dyskusje i spotkania twórców i twórczyń z międzynarodową publicznością.
TR WARSZAWA NA FESTIWAL FAST FORWARD
Nie pierwszy raz produkcja zrealizowana w ramach linii nowych talentów TR Warszawa prezentowana jest w programie festiwalu Fast Forward. W 2020 roku mieliśmy okazję pokazać online spektakl “WOYZECK" w reżyserii Grzegorza Jaremko, laureata nagrody Debiut TR 2017, a w rozmowie z publicznością towarzyszącej prezentacji przedstawienia wziął udział dramaturg, Marcin Cecko.
SERCE
Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?
“SERCE” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera.
Wiktor Bagiński, reżyser “SERCA”, opowiada o tym niezwykle osobistym spektaklu w tych słowach: Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam – idąc za Jamesem Baldwinem – polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca.
TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Premiera spektaklu “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego zainspirowany opowiadaniem Josepha Conrada "Heart of Darkness” (“Jądro ciemności”) odbyła się 5 marca 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Wiktor Bagiński, laureat nagrody Debiut TR 2019 jest także autorem adaptacji; autorką scenariusza “SERCA” jest Martyna Wawrzyniak. Autorką scenografii jest Ania Oramus, kostiumy stworzył Marcin Kossakowski, światło i wideo – Natan Berkowicz, muzykę – Bartek Prosół, a choreografię – Krystyna Lama Szydłowska. Asystentem reżysera jest Wojciech Sobolewski, inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Magda Igielska we współpracy z Marią Herbich. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa, Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta oraz Aleksandra Popławska.
LINIA NOWYCH TALENTÓW: DEBIUT TR
Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019) oraz Wojtek Rodak (Debiut TR 2021).
TR ON TOUR 2021/2022
Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca br. W ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
26 sierpnia br. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września br. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 17, 18 i 19 września br. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września br. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzą Międzynarodowy Festiwal Teatralny SIRENOS w Wilnie (Litwa).
Równolegle, 18 września br. będziemy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października br. spektakl “3SIOSTRY” prezentowany był na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października br. został pokazany na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada br. spektakl “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzy 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada br., w ramach TR TOUR 2021/2022 będziemy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) ze spektaklem “CZĄSTKI KOBIETY”.