EN

14.12.2024, 11:58 Wersja do druku

Niemcy. Premiera „Raju niekochanych” w reżyserii Joanny Lewickiej

„Raj niekochanych” (Das Paradies der Ungeliebten)  Roberta Menasse w reżyserii Joanny Lewickiej powraca po 18 latach do repertuaru. Premiera już 15 grudnia w  Schleswig-Holstein.

fot. Thore Nilsson / mat. teatru

„Źle się dzieje w państwie duńskim“, szef rządu jest bezradny, interesy jego zastępcy są bardziej osobiste niż polityczne. Lider prawicowo-populistycznej opozycji wspina się po szczeblach władzy, dążąc do jej przejęcia. Polityka abdykowała, politycy nie mają już władzy, tylko urzędy. Wolność prasy jest zagrożona. Podczas gdy rządzi chaos i dezorientacja, planowany jest zamach. Ale czym jest morderstwo polityczne, gdy polityka już dawno umarła? Historycznym cytatem? Farsą? Może baśnią: bo chociaż umarli, żyją do dziś.

„Raj niekochanych” to sztuka o tym, co może się wydarzyć, gdy prawicowo-populistyczne siły niszczą demokrację. Albo, jak mówi sam Menasse, nagradzany pisarz i eseista polityczny: „Wkrótce będzie trzeba rozstrzygnąć, który typ Europejczyka określi przyszłość: uniwersalny Europejczyk czy jednowymiarowy Europejczyk. A to oznacza także: czy na tym kontynencie będzie rządzić prawo człowieka, czy znów prawo pięści.”

Reżyseria: Joanna Lewicka
Scenografia/ Kostiumy: Norbert Bellen
Muzyka: Duncan Ó Ceallaigh
Dramaturgia: Martin Apelt

Obsada: Aaron Rafael Schridde, Dennis Habermehl, Friederike Pasch, Maja Grahnert ,Martin Maecker, René Rollin, Tom Wild

Robert Menasse (ur. 1954) Studiował germanistykę, filozofię oraz nauki polityczne w Wiedniu, Salzburgu i Mesynie, a w 1980 roku uzyskał tytuł doktora, broniąc pracę na temat „Typu outsidera w środowisku literackim”. Następnie przez sześć lat wykładał na Uniwersytecie w São Paulo – początkowo jako lektor literatury austriackiej, a później jako wykładowca gościnny w Instytucie Teorii Literatury. Prowadził tam głównie zajęcia z teorii filozoficznych i estetycznych. Od czasu powrotu z Brazylii w 1988 roku Menasse mieszka głównie w Wiedniu, gdzie pracuje jako literat, eseista krytyczno-kulturowy, komentator życia politycznego w Austrii i Europie.

Źródło:  https://www.sh-landestheater.de/stuecke/das-paradies-der-ungeliebten/

fot. Thore Nilsson / mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne