EN

30.09.2020, 09:02 Wersja do druku

Nie żyje Jan Bógdoł, wieloletni aktor Teatru Śląskiego

fot. Przemysław Jendroska

Nie żyje Jan Bógdoł, ceniony aktor filmowy i teatralny. Przez ostatnich 20 lat był związany z Teatrem Śląskim. Miał 90 lat.

- Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora seniora Jana Bógdoła, mistrza i przyjaciela. Jan Bógdoł w środowisku był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym - poinformował we wtorek Teatr Śląski.

Jan Bógdoł urodził się w Katowicach w 1930 r. W 1957 r. ukończył studio aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Z Teatrem Śląskim związany był przez ponad 20 lat. W ostatnim czasie można było go oglądać w spektaklu „Wujek. 81. Czarna ballada” oraz „Drach” w reż. Roberta Talarczyka.
Nie żyje Jan Bógdoł, wieloletni aktor Teatru Śląskiego

Grał także m.in. na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Aktor był znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z obrazów Kazimierza Kutza – „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Jan Bógdoł zagrał również m.in. w „Grzesznym żywocie Franciszka Buły”, „Wojaczku”, „Magnacie” czy „Angelusie”.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nie żyje Jan Bógdoł, wieloletni aktor Teatru Śląskiego

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Czoik