EN

18.10.2024, 15:58 Wersja do druku

Myszyniec. Premiera spektaklu Bartłomieja Ostapczuka „Tradycja Kurpiu, tradycja"

Najnowszy spektakl jest drugą realizacją Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej, do której zaproszony został Bartłomiej Ostapczuk. Po mającym premierę 2 lata temu, nagradzanym widowisku „Śnij Kurpiu, śnij”, przyszedł czas na nową opowieść.

fot. mat. teatru

„Tradycja Kurpiu, tradycja"  to pełen pasji spektakl, który przenosi widzów w niezwykły świat kurpiowskiej kultury, gdzie siła tradycji staje się głównym bohaterem. Przedstawienie jest wyjątkowym połączeniem pieśni, teatru słowa, tańca oraz plastycznych obrazów, tworząc magiczną podróż przez dobrze znane, jak i zapomniane obrzędy oraz zwyczaje Kurpiowszczyzny.

Spektakl oddaje hołd dziedzictwu regionu, ukazując jego bogactwo i różnorodność. Tradycyjne pieśni i tańce, pełne emocji i rytmu, przeplatają się z poetyckimi tekstami, które ożywiają historie dawnych czasów. Każdy element – od muzyki po wizualne kompozycje – współtworzy opowieść o głębokiej więzi z przeszłością, ale również o tym, jak tradycje te mogą być odczytywane na nowo, w kontekście współczesnych wyzwań i zmian.

To pełne humoru widowisko, które porusza serca i zmysły, przypominając, jak ważne są korzenie, które wciąż wpływają na naszą teraźniejszość. "Tradycja Kurpiu, tradycja" to podróż ku odkrywaniu siły wspólnoty, tożsamości i pamięci pokoleń, czasem ukazana z przymróżeniem oka.

Scenariusz, reżyseria Bartłomiej Ostapczuk
Wykonanie: Zespół folklorystyczny Kurpiowszczyzna.

Premiera 19, 20 października 2024 g.16.00
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej. Myszyniec.


Bartłomiej Ostapczuk
Aktor-mim, reżyser przedstawień teatru wizualnego, autor scenariuszy oraz ruchu scenicznego, nauczyciel pantomimy. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy Mimo.
Autor książek „Mimowie mówią” (2020) oraz „Warszawska Pantomima - sztuka poza słowami 1970-2023” (2023) oraz przedstawień teatru słowa „Śnij Kurpiu, śnij” (2022), „Czasen” (2024), „Tradycja Kurpiu, tradycja” (2024).

Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna"
Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” działa przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Księdza Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Zespół istnieje od kwietnia 1974 r.
Działalność artystyczna Zespołu Folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” była i jest oparta na możliwie wiernym odtworzeniu tradycyjnych pieśni, tańców, obrzędów. Zespół wykorzystuje tradycyjny strój kurpiowski, tradycyjne instrumenty kurpiowskie, zachowując autentyczną, właściwa tylko dla Myszynieckiej Puszczy Zielonej gwarową manierę wykonawczą.

Źródło:

Materiał nadesłany