EN

29.10.2020, 17:38 Wersja do druku

„Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” w Teatrze Nowym Proxima (recenzja)

„Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Pisze Karolina Orlecka w portalu Kulturatka.pl

W Teatrze Nowym Proxima tej jesieni możemy wziąć udział w niesamowicie pouczającym, a jednocześnie poruszającym spektaklu muzycznym – lekcji historii przygotowanej przez samego peerelowskiego barda polskiego, Jacka Kaczmarskiego. Wykonawcami jego utworów są: przyjaciel piosenkarza – Janusz Marchwiński, prowadzący spotkanie – Piotr Sieklucki oraz Paweł Harańczyk i Marcin Chatys. W miniony weekend odbyła się właśnie premiera spektaklu pt. „Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego”.

„Muzeum” to album muzyczny wydany przez Jacka Kaczmarskiego w 1981 roku, który współtworzyli często towarzyszący Kaczmarskiemu Przemysław Gintrowski i Zbigniew Łapiński. Składa się on z dwudziestu utworów. Jest to oryginalny projekt muzyczny pod względem swojej konstrukcji, bowiem tekst każdej piosenki to intertekstualne odwołanie do wybranego dzieła malarstwa istotnego dla historii i kultury Polski.

W rozmowie z Natalią Gorbaniewską z 1982 roku artysta tak opowiadał o swoim dziele: „Napisałem to na wiosnę 81 roku. To było 20 piosenek, które były opisami obrazów polskich, malowanych w XIX i XX wieku, na tematy tzw. narodowe i polityczne, czyli paradoksalnie, kiedy wszystko można było powiedzieć wprost, ja postanowiłem znowu sięgnąć do metafory i dystansu historycznego, żeby starać się przekonać ludzi, że to, co przeżywają, nie jest czymś nadzwyczajnym i jedynym, tylko pewnym wydarzeniem w szeregu innych, że takich zrywów, rewolucji, momentów nadziei i klęsk w każdym pokoleniu zdarza się przynajmniej jeden czy dwa, że ocaleniem największych zdobyczy Solidarności i warunkiem ocalenia jest przede wszystkim zdanie sobie sprawy, że należy o tym myśleć w sposób historyczny”.

W czasie spektaklu odtworzono znaczną część utworów z płyty ( „Szturm (prolog)” „Stańczyk (Matejko)”, „Rejtan, czyli raport ambasadora (Matejko)”,„Wieszanie zdrajców (Norblin)”, „Pikieta powstańcza (Gierymski)”, „Somosierra (Michałowski)”, „Zesłanie studentów (Malczewski)”, „Wigilia na Syberii (Malczewski)”, „Wiosna 1905 (Masłowski)”, „Autoportret Witkacego (Witkacy)”, „Birkenau (Krawczyk)”, „Czerwony autobus (Linke)”, „Kanapka z człowiekiem (Linke)”, „Arka Noego (Arrasy wawelskie)”. Do każdej pieśni wyświetlane były dla publiczności obrazy oraz śpiewający przed każdym utworem odczytywali informacje na temat dzieł, co pomagało w interpretacji i późniejszym zrozumieniu tekstu piosenki.

Spektakl „Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” było to naprawdę niesamowite wydarzenie – muzycy świetnie oddali klimat panujący na koncertach śp. Jacka Kaczmarskiego. Interpretowali piosenki z wielkim oddaniem, gdzie było to konieczne podniosły nastrój wpadał w patetyczne nuty, co nie przeszkadzało w pozwolić sobie w przerwie między utworami na dowcip. Widać, iż twórcy z przyjemnością ze sobą współpracują na scenie. Wokaliści starali się jak najbardziej upodobnić brzmienie do oryginału, pozostawiając tym samym wiernymi charakterystycznemu, dynamicznemu, ciężkiemu niekiedy stylowi Kaczmarskiego i Gintrowskiego.

Wydarzenie to powinno być punktem obowiązkowym na liście u wszystkich fanów twórczości Jacka Kaczmarskiego. Spektakl zorganizowany i poprowadzony w sposób doskonały – pozbawiony całkowicie nachalnych kontekstów współczesności, tylko historiozofia w najczystszej, kaczmarskiej postaci oraz wybitni muzycy, bawiący się grą na instrumentach i wokalem z dozą dystansu do siebie. Koncert jest godny polecenia również osobom, które są totalnymi laikami jeśli chodzi o historię sztuki – dzięki informacjom wstępnym można się naprawdę bardzo dużo nauczyć.

Autor recenzji: Karolina Orlecka

Tytuł: „Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego”

Obsada: Janusz Marchwiński, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk, Marcin Chatys

Teatr: Teatr Nowy Proxima

Tytuł oryginalny

„Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” w Teatrze Nowym Proxima (recenzja)

Źródło:

www.kulturatka.pl
Link do źródła