EN
03.06.2022, 09:11 Wersja do druku

Miks sacrum i profanum

proj. plakatu Waldemar Krygier

Rozmowa z Marcinem Herichem, dyrektorem 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych „A Part", który zaczyna się już dziś.

MARTA ODZIOMEK: W programie tej edycji festiwalu często pojawia się Jarosław Fret, szef Instytutu im. Grotowskiego i Teatru ZAR we Wrocławiu. Będzie m.in. mówił o teatrze Jerzego Grotowskiego, a ZAR pokaże dwa spektakle.

MARCIN HERICH: Najbardziej wyrazistym nurtem tegorocznego festiwalu A Part, poniekąd jego tematem przewodnim, jest twórczość Jerzego Grotowskiego oraz jej podzwonne, twórczość teatralna, która powstaje obecnie w przestrzeniach, w których Grotowski niegdyś działał, a które zamieniono na instytut jego imienia. Strażnikiem tej schedy, a równocześnie liderem najważniejszej z działających tam grup teatralnych, Teatru ZAR, jest założyciel instytutu, jego obecny dyrektor, a także jeden z najwybitniejszych specjalistów od twórczości wrocławskiego guru Jarosław Fret.

W ubiegłym roku w ramach festiwalu zapoczątkowałem prezentacje pokazów rejestracji spektakli polskich mistrzów awangardy teatralnej na dużym ekranie. Rozpoczęliśmy od twórczości Józefa Szajny, teraz przyszedł czas na Jerzego Grotowskiego. Pokażemy rejestracje spektakli „Akropolis", „Książę Niezłomny" i „Apocalypsis cum figuris".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Miks sacrum i profanum

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Katowice Nr 128 dodatek Co Jest Grane

Autor:

Marta Odziomek

Data publikacji oryginału:

03.06.2022