EN

29.05.2023, 17:14 Wersja do druku

Mazowieckie. Plenerowe widowiska „Pędy” i „Tańcząc ku korzeniom” artystów Sztuki Ciała - w czerwcu

W piątek Latający Teatr Sztuki Ciała pokaże w Parku Szczęśliwickim plenerowe widowisko "Pędy" - poinformowała PAP Anna Ługowska z Fundacji Sztuka Ciała. 4 czerwca w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce artyści Sztuki Ciała zaprezentują plenerowy spektakl "Tańcząc ku korzeniom".

„Tańcząc ku korzeniom” / fot. Piotr Łęcki

Jak wyjaśniła Ługowska, "Pędy" pokazane zostaną w piątek o godz. 21.50 w ramach imprezy "Moc żywiołów - Nocny Dzień Dziecka". "To spektakl bez ograniczeń wiekowych, prezentowany w ramach projektu Latający Teatr Sztuki Ciała" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

"Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentalistów i elektroniki" - napisano.

Jak wyjaśniono, "aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin". "Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory jest pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej, ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów" - czytamy w informacji.

"Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku. Zatrzymaj się i zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas wszystkich" - napisali twórcy.

Spektakl jest współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wstęp jest bezpłatny.

W niedzielę o godz. 19.30 za salą widowiskową Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce (Mazowieckie) zaprezentowany zostanie spektakl plenerowy dla dorosłych pt. "Tańcząc ku korzeniom". Przedstawienie powstało w rezultacie współpracy Anny Ługowskiej i Katarzyny Markowskiej ze Sztuki Ciała z Markiem Kowalskim z Teatru Akt. Występowi towarzyszy muzycznie Bartosz Ługowski.

Spektakl "Tańcząc ku korzeniom" zdobył Grand Prix 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka Też Człowiek" w 2022 r. w Warszawie.

"Przedstawienie przybliża człowieka do świata przyrody i zaciera granice pomiędzy życiem i sceną. Opiera się na poszukiwaniu naturalnego ruchu na styku człowiek-natura, ekspresji emocji, podejmowaniu dialogu z uniwersum. Podążanie za wewnętrznymi obrazami i impulsami związanymi z życiem kwiatów, drzew, ich związkom z życiem człowieka pozwoli głęboko zanurzyć się w ciele i uzewnętrzniać to, co wyłania się w głębi podświadomości" - napisano, dodając, że "taniec czerpiący z podświadomości, podobnie jak rytuał, daje możliwość transgresji, staje się działaniem o kosmicznym znaczeniu podejmowanym w imieniu wspólnoty".

Jak zaznaczono, "poprzez kwiaty, drzewa z naszego imaginarium (bliskiego symbolicznie i fizycznie) będziemy poszukiwać, czym jest człowiek, życie, teatr, taniec, kim jesteś ty?" "Drzewa, kwiaty są szczególną metaforą i inspiracją – nie tylko żywe, intensywne czy kolorowe, ale i ulotne" - czytamy w przesłanej informacji.

Podkreślono, że "każdy z nas ma zakodowany w sobie swój taniec, będący wyrazem jego najgłębszego ja". "Taniec Butoh jest procesem odkrywania tego wewnętrznego tańca i dzieleniem się z ludźmi. Poprzez teatr i taniec spotkamy się z roślinami, prawdziwymi, ukrytymi w zakamarkach pamięci, obudzonymi lekturą, przemyśleniami i wędrówkami" - wyjaśniono.

"Kwiaty, zrzucając płatki i liście, będą ofiarowywać nieustannie odradzające się życie przyszłym pokoleniom, przekazywać pamięć o swoich duszach i ciałach. Ta gra z pamięcią, swoista podróż w czasie i w głąb siebie toczyć się będzie w moim ciało-umyśle na styku człowieka i natury" - napisano.

Premiera "Tańcząc ku korzeniom" odbyła się 30 kwietnia 2022 r. w trakcie Miesiąca Kultury Japońskiej w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

Wstęp na przedstawienie w Zielonce jest bezpłatny. Widowisko objęto zostało patronatem medialnym Polskiej Agencji Prasowej.

Źródło:

PAP