EN

24.09.2020, 14:57 Wersja do druku

Mazowieckie. Ogłoszono laureatów XIX Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Inne aktualności

Anna Piwkowska, Paweł Mykietyn, Stanisław Wieczorek oraz Grzegorz Jarzyna zostali laureatami XIX Nagrody im. im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej artystom tworzącym na Mazowszu. Nagrodą „Dzieło Życia” za całokształt twórczości uhonorowano Marka Gaszyńskiego.

Laureatem nagrody "Dzieło życia" został dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i książek o tematyce muzycznej, znawca polskiej muzyki rozrywkowej Marek Gaszyński. Jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w aranżacji Czesława Niemena - "Sen o Warszawie" – okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy.

"Marek Gaszyński napisał około 150 tekstów piosenek, jego piosenki śpiewali najwybitniejsi polscy śpiewacy, piosenkarze i zespoły. Jest popularyzatorem muzyki rozrywkowej od blisko 60 lat. Gaszyński jest swojego rodzaju firmą, wyrocznią" - ocenił przewodniczący kapituły, przyznającej nagrodę "Dzieło życia" Marek Wawrzkiewicz.

Przyznał, że "jury zastanawiało się, czy autorowi tekstów, piosenek, autorowi książek o muzyce rozrywkowej, wypada przyznać tak wielką nagrodę". "Doszliśmy do wniosku, że dobra rozrywka to też jest kultura i wstęp do jeszcze innej kultury. Serdecznie gratuluję Markowi Gaszyńskiemu tej zasłużonej nagrody" - powiedział Wawrzkiewicz.

Laureatką Nagrody im. Norwida w kategorii "literatura" została Anna Piwkowska, autorka książki poetyckiej "Między monsunami" (wyd. Znak). "Gdybym miał kilkoma słowami określić wiersze znajdujące się w tym tomiku +Między monsunami+ to powiedziałbym, że jest to poezja mądra, erudycyjna i bardzo własna, suwerenna" - uzasadnił Wawrzkiewicz, który był także przewodniczącym kapituły w kategorii Literatura. "Gdybym miał określić klimat tych wierszy to powiedziałbym, że jest to klimat wielkiej nostalgii, gdybym szukał rodowodu tych wierszy, to szukałbym prawdopodobnie daremnie, ale odwołałbym się tutaj do +Umarłych ze Spoon River+ Mastersa" - wskazał.

Nominowani w tej kategorii byli także Paweł Sołtys za zbiór opowiadań "Nieradość" (wyd. Czarne) i Filip Springer za książkę "Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz" (wyd. Czarne).

Nagrodę w kategorii "muzyka" otrzymał kompozytor Paweł Mykietyn za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. "Nasze dyskusje na temat tego wyboru były długie, ponieważ odszedł Krzysztof Penderecki i powstał problem sukcesji, kogo będziemy uważać za najważniejszego teraz kompozytora polskiego. Paweł Mykietyn jest kompozytorem, który nie słabnie w inwencji, w pomysłach, najpierw dużo współpracował z teatrem, pisał dla solistów, śpiewaków pieśni, przeszedł do opery, pisał utwory instrumentalne, ostatnio przeniknął do świata filmu" - uzasadniała przewodnicząca kapituły Małgorzata Komorowska.

Jak mówiła, Mykietyn "odczuwa boleśnie rozdźwięk miedzy kulturą popularną muzyczną, a kulturą wysoką".

W tej kategorii nominację otrzymali również Marta Boberska za wykonanie partii Muzyki i Eurydyki w premierze opery "Orfeusz" Claudia Monteverdiego (Polska Opera Królewska) oraz Paweł Łukaszewski za skomponowanie utworu Ascensio Domini.

W kategorii "sztuki plastyczne" nagrodę przyznano Stanisławowi Wieczorkowi za dwie wystawy grafiki w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie. Przewodnicząca kapituły nagrody Anna Szyjkowska-Piotrowska oceniła, że jest to postać "odznaczająca się charyzmą, ciekawym życiorysem". Zwróciła uwagę, że to też pedagog.

Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli Andrzej J. Jaroszewicz za wystawę retrospektywną fotografii "Między lustrami" w NEY Gallery & Prints w Warszawie oraz Rafał Olbiński za scenografię do spektaklu "Czarodziejski flet" w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Laureatem nagrody w kategorii "teatr" został Grzegorz Jarzyna za reżyserię, adaptację i scenografię spektaklu "Inni Ludzie" według tekstu Doroty Masłowskiej w TR Warszawa. "To jest wielkie, dwuautorskie przedstawienie, bo bez Doroty Masłowskiej by tego nie było. Niezwykle trudno jest to opowiedzieć, bo bohaterem pisania Masłowskiej jest język. Ta niezwykła jej wrażliwość na pospolity, potoczny język, który odtwarza, a jednocześnie przekształca i parodiuje. Grzegorz Jarzyna znalazł klucz do tej niezwykłej twórczości" - ocenił prof. Lech Śliwonik, który był przewodniczącym kapituły przyznającej nagrodę w tej kategorii.

Nominowani do nagrody byli także Gabriela Muskała za rolę Felicji w przedstawieniu "Jak być kochaną" według Kazimierza Brandysa (Teatr Narodowy w Warszawie) oraz Krzysztof Szczepaniak za rolę tytułową w spektaklu "Hamlet" (Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy).

Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tys. zł, a laureat nagrody "Dzieło Życia" 30 tys. zł. Nominowani do nagrody otrzymują imienny medal okolicznościowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Coroczne Nagrody im. C. K. Norwida są przyznawane od 2002 r. w czterech kategoriach: literatura, sztuki plastyczne, muzyka i teatr. W 2005 r. powołano kapitułę Nagrody im. Norwida "Dzieło życia" przyznawanej "za całokształt twórczości". W ub. roku jej laureatem był Jan Kobuszewski.

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Źródło:

PAP