EN
29.03.2023, 14:28 Wersja do druku

Mazowieckie. Młodzi aktorzy pokazali swój kunszt w Otwocku

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu teatralnego im. Ignacego Gogolewskiego. W niedzielę, 26 marca, na scenie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku, swój warsztat teatralny zaprezentowali uczniowie aż pięciu szkół. Celem projektu było pokazanie, jak wielki potencjał mają uczniowie z powiatu otwockiego, jak też promowanie ich talentów.

fot. Katarzyna Grzegrzółka-Gil, Starostwo Powiatowe w Otwocku

Niedzielny poranek i popołudnie dostarczyło miłośnikom teatru wyjątkowego duchowego doświadczenia. Pięć teatrów szkolnych z Józefowa, Karczewa, Siedzowa i Sobień-Jezior rywalizowało w I Powiatowym Konkursie Teatralnym im. Ignacego Gogolewskiego. Jak powiedział Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak: „Cieszę się, że nasz projekt stał się platformą do prezentacji artystycznych talentów naszej młodzieży. Ich pasja, zaangażowanie i talent zasługuje na to, aby go pokazywać i dzielić się nim z innymi. Obserwując sceniczne popisy młodych ludzi jestem przekonany, że wielu z nich pójdzie w ślady patrona naszego konkursu i tak jak Ignacy Gogolewski będzie zdobywało uznanie nie tylko na teatralnych scenach”.

Po dyskusjach i wymianie ocen jury w składzie: Jarosław Kopaczewski (przewodniczący jury, aktor i reżyser), Ewa Kwiecień (wdowa po patronie konkursu Ignacym Gogolewskim), Agnieszka Gogolewska (córka Ignacego Gogolewskiego), Danuta Duszyńska i Edward Garwoliński (reprezentujący lokalne środowisko teatralne) główną nagrodę w kategorii szkół ponadpodstawowych przyznało dla Teatru Yorick z Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Tomasza z Akwinu z Józefowa, który zaprezentował "Uciechy Staropolskie". Taka sama statuetka i nagroda w wysokości 3 500,00 zł powędrowała do grupy teatralnej "Bez Kurtyny" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich z Siedzowa, która wystawiła „Bajki na telefon”.

Wyróżnienia i nagrody w wysokości 1 000,00 zł przyznano: Teatrowi SP-inki z Jedynki ze SP nr 1 im. Olofa Palmego z Józefowa, Grupie Arlekin ze SP nr 2 im. Bohaterów Westerplatte z Karczewa, Kołu Teatralnemu z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Sobień – Jezior. Ale to nie wszystko! Członkinie jury Ewa Kwiecień i Agnieszka Gogolewska ufundowały nagrody dla najlepszego aktora i aktorki. Te statuetki otrzymali: Franciszek Dyderski (z Teatru Yorick) oraz Nikola Krechunyak (z Koła Teatralnego z Sobień – Jezior). 

Powiatowy konkurs teatralny nosi imię Ignacego Gogolewskiego – aktora filmowego i teatralnego, reżysera i scenarzysty, który był związany z regionem. W Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku znajduje się aula jego imienia. Konkurs teatralny jest kolejnym projektem, który będzie przypominał o tej wybitnej postaci, związanej z powiatem otwockim. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne