EN

15.05.2021, 20:51 Wersja do druku

Maraton/Tren

„Maraton/Tren” monodram Pawła Palcata z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, konsultacja reżyserska Lech Raczak. Po pokazie online pisze Rafał Turowski na stronie rafalturow.ski

fot. Karol Budrewicz

Cóż wspólnego ma bieg maratoński z żałobą po najbliższej osobie? Ano – ma. Ale to proszę sprawdzić osobiście, jak tylko będzie okazja zobaczyć ten monodram, trudno bowiem o nim pisać nie zdradzając szczegółów, a tego robić nie chcę. Więc w skrócie tylko – mamy oto 21 kwietnia 2015 roku, dzień, który nasz bohater zapamięta do końca życia. Dzwoni telefon z informacją o śmierci matki, nagle trzeba zająć się, cóż, logistyką - świadectwami, urzędami, księżmi, likwidacją kont w bankach i telefoniach… Czas na żałobę przyjdzie musi przyjść później, niekiedy dużo później, bo i sam pogrzeb jest jak z wiersza Szymborskiej i nic się w tej sprawie zrobić nie da, taka pogrzebów uroda. A kim jest nasz bohater dziś, jaki jest stan umysłu osieroconego dorosłego faceta? Jak sobie radzi z tęsknotą? Czy pogodził się ze stratą? I czy to w ogóle możliwe? I – last but not least - co zrobił ze swoim życiem przez tych kilka lat?

Nagranie spektaklu zostało zmontowane z kilku „przebiegów”, podczas których Paweł Palcat występował przed jednym tylko widzem, widzką – właściwie. I one są równorzędnymi bohaterkami tego głęboko poruszającego monodramu, który – uprzedzam - balansuje na bardzo cienkiej granicy wręcz ekshibicjonizmu.

Jednak – mimo wszystko - żadna granica przekroczona nie zostaje. Widać, że włożono w osiągnięcie tego efektu heroiczną pracę, i nie udałoby się go osiągnąć bez wyczucia słowa, ciszy, gestu, w ogóle - sceny, po prostu – bez talentu i autora jak i aktora.

Maraton/Tren

Paweł Palcat

konsultacja reżyserska Lecha Raczaka

premiera 7 maja 2021


Tytuł oryginalny

„Maraton/Tren”

Źródło:

www.rafalturow.ski/teatr

Link do źródła