EN
27.11.2021, 09:53 Wersja do druku

Mamy prawo kupić bilet i oglądać, słuchać, myśleć

Świat PiS-u, czego zaczynamy doświadczać w szkołach i na uczelniach, to model oparty na katolicyzmie i nacjonalistycznej historii.

Autorka jest nauczycielką.

Dowiedzieliśmy się niedawno, że Jarosław Kaczyński chce „popracować nad świadomością Polaków".="#anchorlink">

I od razu są reakcje. Małopolska kurator Barbara Nowak kategorycznie odradziła szkołom pójście do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na nową inscenizację „Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Marii Kleczewskiej, jakże oczekiwanej premiery jesieni 2021 r. Urzędniczka oceniła, że takie ujęcie dzieła wieszcza jest sprzeczne z polską racją stanu, a nawet ma charakter antyrządowy.

Natychmiast otrzymała wsparcie z Ministerstwa Edukacji, "pierwszy nauczyciel" Przemysław Czarnek w krótkiej recenzji orzekł, że nowe krakowskie dzieło sceniczne to „dziadostwo". Nie mogło zabraknąć stosownego zdania ministra kultury. Piotr Gliński, żeby być w zgodzie z nacjonalistyczną koncepcją państwa, orzekł, że „niepokoją wszelkie takie działania, które są kontrowersyjne w sztuce i przekraczają granice tej akceptowalnej kontrowersji".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Mamy prawo kupić bilet i oglądać, słuchać, myśleć

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne