EN

13.08.2021, 08:20 Wersja do druku

Małopolskie. Spektakl w łemkowskiej Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu

Inne aktualności

Po spektaklu z mową noblowską Olgi Tokarczuk w roli głównej grupa teatralna w niewielkim Uściu Gorlickim na warsztat wzięła historię i kulturę Łemków. Dzięki internetowej zbiórce i lokalnemu ośrodkowi kultury udało się zorganizować warsztaty, których efekty będzie można obejrzeć już w tę sobotę.

Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim od kilku miesięcy może pochwalić się prężnie działającą grupą teatralną. Zaczątkiem tych działań był projekt Instytutu Teatralnego „Lato w Teatrze", który odbył się na terenie gminy w minionym roku – mimo pandemii udało się zrealizować dwutygodniowe półkolonie dla dzieci i młodzieży. Wtedy uczestnicy pracowali nad fragmentem mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk.

O przyrodzie, tradycjach i kulturze Łemków

Finałowy spektakl przyciągnął setki widzów, a uczestnicy wydarzenia zadeklarowali chęć wzięcia udziału w podobnych warsztatach za rok. Udało się. W tym roku, przy wsparciu finansowym Gminnego Ośrodka Kultury w Uściu Gorlickim oraz dzięki zbiórce internetowej, udało się znów zebrać fundusze, aby zorganizować dzieciom podobny projekt.

Tym razem uczestnicy, pod okiem profesjonalnych instruktorów, pracują nad tekstem w oparciu o książkę „Beskid bez kitu", opowiadającą o przyrodzie, tradycjach i kulturze Łemków.

– Chcieliśmy przybliżyć polskim dzieciom temat historii i kultury Łemków, wprowadzić je w świat lokalnej przyrody i tradycji. Akcja książki Marii Strzeleckiej dzieje się na naszych terenach w latach 60., więc od razu wydała nam się trafnym wyborem – mówi reżyserka spektaklu Monika Babula, jednocześnie aktorka z Uścia Gorlickiego od roku prowadząca międzypokoleniową grupę teatralną Plemię. – Zależało nam na historii, która będzie im bliska i dotyczy ich najbliższych sąsiadów. Często temat ten jest pomijany lub zwyczajnie obcy młodym lokalnym mieszkańcom. Potrzeba opowiedzenia o tym językiem teatralnym okazała się wręcz niezbędna. Dzieci weszły w tę historię z ogromnym zaangażowaniem.

Z łemkowskimi pieśniarzami

Poza Babulą, do projektu zaangażowano m.in. łemkowską pieśniarkę Julię Dosznę, która została instruktorką wokalną, z kolei zajęciami muzycznymi zajmuje się łemkowski muzyk Mirosław Bogoń. Scenografią do spektaklu zajęła się osobiście Maria Strzelecka – autorka książki.

Finałem warsztatów będzie spektakl, o tym samym tytule co książka. Premiera spektaklu już 14 sierpnia o godzinie 17.00 w starej łemkowskiej Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Wstęp wolny.

Tytuł oryginalny

"Beskid bez kitu" czyli Łemkowszczyzna dla najmłodszych. Spektakl w łemkowskiej Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

ACH

Wątki tematyczne