EN
20.04.2022, 11:38 Wersja do druku

Lublin. Zgłoś spektakl do Studenckiej Wiosny Teatralnej

Miasto Lublin zajmuje szczególne miejsce na kartach historii studenckiej kultury teatralnej, zaś Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odegrało – i odgrywa po dziś dzień – niebagatelną rolę dla twórców teatru akademickiego. Jako dysponenci tak wyjątkowej spuścizny, postanawiamy na nowo odczytać zapisane niegdyś karty historii i reaktywować Studencką Wiosnę Teatralną – ogólnopolski festiwal teatrów studenckich.

fot. mat. organizatora

Przedsięwzięcie, które odbywało się w murach Instytucji w latach 1966 – 1974, po 48 latach zostaje wznowione pod hasłem „BUDOWAĆ MOSTY”, jako swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością. Bazując na silnie zakorzenionej tradycji, chcemy, by tegoroczna Studencka Wiosna Teatralna była przestrzenią do prezentacji i konfrontacji rozmaitych przejawów współczesnej twórczości teatralnej studentów.

Festiwal odbędzie się od 18 do 21 maja w Chatce Żaka, w formule konkursowej, gdzie jury, a także publiczność uhonorują najlepsze przedstawienia przyznając nagrody finansowe. W duchu twórczej konfrontacji, zespoły (bądź pojedyncze osoby) powalczą m.in. o nagrodę Grand Prix Festiwalu. Na scenach Dużej i Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka, ugościmy spektakle artystów, wyłonionych na podstawie nadesłanych uprzednio zgłoszeń. Program przedstawień konkursowych stanowiących główną oś Festiwalu, wzbogacą warsztaty teatralne i psychologiczne, konsultacje logopedyczne, spotkania, a także wykład i panel dyskusyjny – wszystkie z udziałem znamienitych gości i specjalistów, odbywające się w nowo wyremontowanych przestrzeniach Instytucji. W klimat „Wiosen” sprzed lat przeniesie nas również instalacja wizualna, której Twórcy wykorzystają archiwalną dokumentację i fotografie. Po każdym dniu artystycznych przeżyć zechcemy zaprosić Was do klubu festiwalowego, gdzie będziecie mogli wymieniać się swoimi wrażeniami i poznawać innych uczestników. Więcej szczegółów podamy wkrótce.

Jak się zgłosić?

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj najpóźniej 6 maja 2022 r.
2. Czekaj na naszą odpowiedź. Informacje o zespołach/osobach zakwalifikowanych ogłosimy nie poźniej niż 13 maja.

Masz jakieś pytania? Pisz na adres: [email protected]. Chętnie pomożemy!

Kurator Festiwalu – Patryk Pawelec
Koordynatorka Festiwalu – Katarzyna Strużyńska

Wierzymy, że genius loci Studenckiej Wiosny Teatralnej, mimo upływu tak wielu lat, wciąż unosi się w Chatce Żaka, a tegoroczny festiwal stanie się podstawą do kreowania studenckiego środowiska teatralnego.

Tytuł oryginalny

Zgłoś spektakl do Studenckiej Wiosny Teatralnej!

Źródło:

www.umcs.pl
Link do źródła