EN

5.09.2024, 12:23 Wersja do druku

Lublin. Wystawa ukraińskich kostiumów teatralnych

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża prezentuje wystawę będącą przeglądem ukraińskich kostiumów i projektów, które powstawały od lat 20. XX wieku po czasy współczesne.

Miron Kiprіyan „Faust і Smert” / mat. organizatora

To kolekcja prac znanych ukraińskich artystów wywodzących się z różnych pokoleń, regionów, szkół i stylów. Kostiumografów tworzących na przestrzeni ostatnich stu lat, którzy wnieśli wielki wkład w rozwój sztuki, w szczególności prace: Wadyma Mellera, Anatola Petryckiego, Myrona Kypriyana. A także współczesnych artystów, pracujących w państwowych teatrach narodowych i miejskich lub realizujących głośne niezależne projekty artystyczne w całej Ukrainie, m.in.: Hanna Ipatieva, Olena Polishchuk, Danyila Kolot, Nataliya Rydvanetska, Oleg Tatarynov, Inessa Kulchytska i kurator projektu Bohdan Polishchuk. Na wystawie zobaczyć będzie można również prace utalentowanych studentów szkół artystycznych, którzy wkraczają na ścieżkę zawodową: Vasylyna Bezheryanu, Anna Mashkovska, Maria Chornoshkur, Kateryna Marchenko, Kateryna Tyshchenko.

Wystawa przedstawia rozwój kostiumów teatralnych i ich różnorodność w Ukrainie w ciągu ostatnich 100 lat. Oferuje możliwość prześledzenia ciągłości ukraińskiej tradycji i przejawów tożsamości narodowej, które wyraziście zarysowują się w dziełach ukraińskich od początku XX wieku do współczesności.

Kostiumy teatralne stanowią odbicie zmieniającej się historii, ewolucji trendów w sztuce, ale też społecznych fascynacji i niepokojów. Czy w kostiumach i projektach ukraińskich twórców znajdziemy wspólny rdzeń. Odkryjemy te same pragnienia i lęki?
Na ekspozycji znajdują się zdjęcia z występów, oryginalne szkice kostiumów i zrealizowane kostiumy, które będą prezentowane na manekinach.

„Ukraiński kostium teatralny XX-XXI wieku. Fotografie. Szkice. Kostiumy”

Wernisaż 23 września godz. 18.00
Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim w Lublinie

Ekspozycja jest bezpłatna i otwarta dla zwiedzających w dniach 23-39 września.

Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu, który pozarządowa organizacja Galeria Scenografii we Lwowie realizuje w partnerstwie z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, Muzeum Teatru, Muzyki i Kina w Kijowie, Fundacją Rozwoju Marketingu Terytorialnego „PlaceID” oraz z Instytutem Ukraińskim, przy wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kultury.

Kuratorzy projektu: Barbara Żarinow, Bohdan Polishchuk, Tetiana Rudenko.
Kierownik projektu Oleg Oneschak.

Więcej informacji

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne