Zarząd województwa lubelskiego powołał Wojciecha Golemana na stanowisko dyrektora Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" - poinformował w piątek Urząd Marszałkowski w Lublinie. Na stanowisku zastąpił założyciela i wieloletniego dyrektora ośrodka Włodzimierza Staniewskiego.
Anna Nycz z zespołu prasowego Urzędu Marszałkowskiego podała, że Goleman został powołany na dyrektora od 25 lutego 2024 r. na okres 3 lat. Uchwałę w tej sprawie zarząd województwa podjął w czwartek.
Goleman - jak wskazano w komunikacie - ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i studia podyplomowe z zarządzania i marketingu na Politechnice Lubelskiej. Z "Gardzienicami" związany jest od 2006 r., w latach 2007-13 oraz 2018-23 był zastępcą dyrektora ds. administracyjnych. W 25 lutego ub.r. - kiedy to zastąpił na stanowisku założyciela i wieloletniego dyrektora ośrodka Włodzimierza Staniewskiego - pełni obowiązki dyrektora.
Nycz poinformowała, że Goleman współpracuje z instytucjami kultury, m.in. z Muzeum Narodowym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Warsztatami Kultury w Lublinie. Był współautorem i osobą odpowiedzialną za realizację i rozliczenie odbudowy na potrzeby ośrodka zespołu pałacowo-parkowego w Gardzienicach. Dla ośrodka pozyskał też dwukrotnie (w 2008 i 2020 r.) środki na projekty artystyczne: "Ogrody i ogrody teatru. Polsko-norweska wymiana rezydencjonalna teatrów" oraz "Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni".
"Gardzienice" to założony w 1977 r. i kierowany przez lata przez Staniewskiego, znany na świecie teatr, określany jako "eksperymentalny" i "antropologiczny". Charakterystycznym dla niego działaniem jest poszukiwanie i badanie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych oraz stosowanie oryginalnych technik aktorskich w posługiwaniu się głosem i ciałem. Teatr występował na całym świecie, na wielu prestiżowych festiwalach i scenach. Ma w swoim dorobku nie tylko wybitne spektakle, ale też liczne osiągnięcia w edukacji teatralnej.
Ośrodek funkcjonuje w odrestaurowanym kompleksie pałacowo-parkowym we wsi Gardzienice, niedaleko Lublina. Na jego potrzeby odbudowano i zaadaptowano cztery budynki - zabytkowy pałac z XVII w., oficynę pałacową, spichlerz z końca XIX w. oraz budynek gospodarczy, a także otaczający je park.