EN
26.09.2022, 15:42 Wersja do druku

Lublin. Wkrótce ruszają 27. Konfrontacje Teatralne

W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Literatura chce więcej”, co wyraźnie odzwierciedla się w jego programie. Prologiem do prezentacji spektakli będzie spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem – jednym z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy współczesnych.

fot. mat. organizatora

Tegoroczną edycję Festiwalu rozpoczniemy od prezentacji spektaklu opartego na dwóch dramatach Tadeusza Słobodzianka: „Sztuka intonacji” i „Powrót Orfeusza”. Oba teksty wchodzą w skład pentalogii o teatrze, których głównym bohaterem jest twórca Teatru Laboratorium – Jerzy Grotowski. Pytają o skuteczność teatru, o jego wpływ na życie, o relację między teatrem – sztuką gry dążącej do mistrzostwa – a prawdą. To właśnie te kwestie poruszą podczas spotkania Tadeusz Słobodzianek i Janusz Opryński.


Do Lublina powraca też Anna Smolar, tym razem ze spektaklem „Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach”. Reżyserka po raz kolejny zwraca uwagę na problemy społeczne i osobowościowe. Pracę nad sztuką zaczęła od spotkań zespołu z policjantkami, aby zderzyć swoje wyobrażenia i stereotypy z opowieściami konkretnych kobiet wykonujących ten zawód. Na scenie zobaczymy też monodram w reżyserii Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka pt. „Byk”, w którym bohater w dwóch językach — po polsku i po śląsku, zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. W programie znajdziemy też „Powrót do Reims” Katarzyny Kalwat, czyli spektakl inspirowany książką wybitnego francuskiego socjologa Didiera Eribona z główną rolą Jacka Poniedziałka. Sztuka jest rodzajem osobistej spowiedzi, rozliczenia i oskarżenia rzuconego samemu sobie. Z kolei bohaterowie „Biblii” szukają odpowiedzi. Pytają o sens cierpienia, miłość i przyszłość. To nowe spojrzenie na pytania, które ludzie zadają od tysięcy lat. Wybitną rolę Katarzyny Herman zobaczymy w przedstawieniu „Badania ściśle tajne” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Autor tekstu — Iwan Wyrypajew jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych dramatopisarzy. Jego sztuka jest niezwykle inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka.

Podczas tegorocznych Konfrontacji Teatralnych nie zabrakło także lubelskich spektakli. Tym razem będą to: „Nad Niemnem” Teatru im. Juliusza Osterwy oraz „KONGRES FUTUROLOGICZNY” Teatru Czytelni Dramatu, który jest adaptacją satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema. Ostatnią sztuką, jaką zobaczymy podczas festiwalu będzie performatywny monodram „W tłumaczeniu” Adama Stoyanova, wybitnego głuchego poety i aktora. W spektaklu wyreżyserowanym przez Wojciecha Ziemilskiego, aktor będzie dokonywał na naszych oczach próby przełożenia poezji Tadeusza Różewicza na polski język migowy.

Źródło:

Materiał własny