EN
23.11.2022, 09:48 Wersja do druku

Lublin. W sobotę w Teatrze Osterwy premiera: monodram Daniela Salmana „Sonata Kreutzerowska”, w reż. Łukasza Lewandowskiego

- Chcemy dać zarówno widzom jak i sobie możliwość spotkania się w Teatrze z wielką klasyczną literaturą jaką niewątpliwie jest dzieło Tołstoja – mówi Daniel Salman, który w Teatrze im. Juliusza Osterwy przygotowuje premierę monodramu „Sonaty Kreutzerowska” w reżyserii Łukasza Lewandowskiego.

fot. Maciej Rukasz / mat. organizatora

To pierwszy monodram w ponad dwunastoletniej drodze zawodowej Daniela Salmana. Aktor mówi, że zawsze fascynowała go ta forma. Monodram wydaje się być najbardziej zbliżony do pierwotnych form teatru i sztuki.

- W końcu wystarczy jeden aktor i jeden widz, żeby stał się Teatr – dodaje Daniel Salman.

W sztuce Lwa Tołstoja „Sonata Kreutzerowska” ważny dla aktora jest aspekt społeczny, pytanie co od czasów Tołstoja zmieniło się w relacjach damsko-męskich, jak zmieniło się przypisanie obu płci do ról społecznych, a przede wszystkim, jak zmienił się stosunek mężczyzny do kobiety. Nowela pisana jest z perspektywy mężczyzny, który opisuje losy swojego małżeństwa. Napisana w 1889 roku przez Tołstoja “Sonata Kreutzerowska” nie tylko nie jest archaiczna, ale jest arcydziełem, w którym można się przejrzeć, wręcz należy się przeglądać by zacząć rozumieć siebie dziś.

Daniel Salman do reżyserii spektaklu zaprosił swojego mistrza, mentora Łukasza Lewandowskiego.

- Przy tak trudnym zadaniu, jakie sobie postawiłem, chcę być prowadzony przez kogoś, komu w pełni ufam artystycznie – mówi o swoim wyborze Salman.

Monodram powstał w ramach „DemoKreacji”, czyli projektu Teatru im. Juliusza Osterwy, który daje szansę aktorom do realizacji własnej inicjatywy.

23 listopada o 13:00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy na Małej Scenie odbędzie się próba medialna, w której będzie uczestniczył Daniel Salman i Łukasz Lewandowski. Po próbie – około 13:30, zapraszamy na spotkanie z twórcami inicjatyw „DemoKreacje” w Teatrze. Wezmą w nim udział: Jowita Stępniak, Łukasz Lewandowski, Daniel Salman, Tomasz Bielawiec i Redbad Klynstra Komarnicki.

Źródło:

Materiał nadesłany