EN
27.06.2022, 10:12 Wersja do druku

Lublin. W niedzielę premiera spektaklu „Dworzec - rezygnacja” Fundacji Banina

3 lipca o godzinie 17.30 na placu przed Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się premiera spektaklu „Dworzec - rezygnacja” Fundacji Banina z Warszawy.

fot. mat. organizatora

Po wybuchu wojny w Ukrainie, słowo „uchodźca” zmieniło swoje znaczenie – z pejoratywnego na neutralne. Jednocześnie sposób traktowania zależy nie tylko od tego, na jakiej granicy znajdują się uchodźcy przybywający do Polski, ale także od tego, skąd pochodzą, jaki mają kolor skóry, jaką kulturę. Jak zmieniła się więc otwartość Polaków? Co dzieje się na dwóch sąsiednich granicach naszego kraju?

Spektakl „Dworzec – rezygnacja” skupia się na zaprezentowaniu poprzez sztukę problemów dotyczących uchodźców_czyń, migrantów_tek, w szczególności losu i historii tych, którzy próbują przedostać się do Polski na granicy Brześć/Terespol. W czasie pandemii, a szczególnie w ostatnich miesiącach problem stał się realny i widoczny na tyle, by zająć nagłówki internetowych portali na dłużej, niż jeden dzień. Co jednak wiemy na ten temat? Poprzez działania artystyczne opowiemy historię uchodźczej rodziny Kurdów pochodzących z Iraku, która przed prześladowaniami w rodzimym kraju ucieka do Polski. 

W czasach, gdy tuż obok nas toczą się równoległe dwa zupełnie inne kryzysy, chcemy pokazać Polakom, jak osoby w trudnej sytuacji są traktowane przez państwo, straż graniczną, rówieśników. Po spektaklu zapraszamy na dyskusję prowadzoną przez Aleksandrę Chrzanowską ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Natalię Gebert związaną z Fundacją Inicjatywa Dom Otwarty, z udziałem Tadżyka mieszkającego w Polsce – Hoshimi Sanjari. 

Premiera: 3 lipca godz. 17.30, plac przed Centrum Kultury w Lublinie 

(w razie niepogody spektakl przeniesiony do Sali Czarnej w Centrum Kultury w Lublinie)

Wstęp wolny

Spektakl od 12. roku życia

***

Scenariusz: Marta Fortowska/ Bartłomiej Miernik

Reżyseria: Bartłomiej Miernik

Występują: Żenia Adamenko, Kalina Jargieło, Joanna Labus, Marta Rolska, Alicja Stankiewicz, Dmitrij Tsishko

Kostiumy, scenografia: Anna Lutek

Choreografia, ruch sceniczny: Marta Rolska 

Kierownictwo produkcji: Karolina Kaliszuk

Projekt „Produkcja i eksploatacja spektaklu plenerowego „Dworzec-rezygnacja”” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego budżet to 22 389,55 euro.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne