EN

1.02.2022, 16:53 Wersja do druku

Lublin. Teatr Stary obchodzi 200-lecie istnienia i 10-lecie działalności w nowej formule

mat. teatru

Koncerty, spektakle, pokazy filmów, wystawa i spotkania z artystami zaplanowano w tym roku w Teatrze Starym w Lublinie w ramach obchodów 200-lecia istnienia i 10-lecia działalności instytucji w nowej formule.

We wtorek w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiony został program wydarzeń artystycznych zaplanowanych w ramach obchodów jubileuszu instytucji. Podczas spotkania prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował, że w latach 2012-2021 na scenie Teatru Starego w Lublinie wystąpiło 2,2 tys. artystów, zorganizowano 2,5 tys. wydarzeń artystycznych, w których wzięło udział ponad 310 tys. widzów. „Można powiedzieć, że prawie całe miasto Lublin przewinęło się przez Teatr Stary” – powiedział Żuk. Dodał, że statystyki pokazują znaczenie tej instytucji kultury i świadczą o ogromnym zainteresowaniu.

Dyrektor Teatru Starego w Lublinie, Karolina Rozwód, przypomniała, że po ponad 30-letniej przerwie placówka ponownie otworzyła swoje podwoje 11 marca 2012 r. W 10. rocznicę tego wydarzenia, 11 marca br., odbędzie się jubileuszowy koncert jazzowy pt. „8/10”, którego kierownikiem artystycznym jest saksofonista, klarnecista i aranżer Henryk Miśkiewicz. Na scenie wystąpią: Monika Borzym, Andrzej Jagodziński, Sławomir Kurkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Michał Miśkiewicz, Wojciech Myrczek, Marek Napiórkowski i Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Artyści ponownie pojawią się na scenie 12 marca podczas koncertu dedykowanemu wolontariuszom Teatru Starego. „To jest niezwykle ważna grupa i im ten koncert chcemy zadedykować” – powiedziała Rozwód. Dodała, że od dziesięciu lat w działalność instytucji zaangażowały się 244 osoby, z czego kilkanaście nieprzerwanie od zakończenia remontu w 2012 r.

15-18 czerwca odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, w trakcie którego zaplanowano pokazy filmów, spektakle oraz spotkania z gośćmi.

„Naszym zamysłem było aby zapraszać i honorować twórców polskiego teatru, którzy nawiązują swoim talentem i postawą artystyczną do tego, kim była i jak szła przez życie twórcze pani Danuta Szaflarska” - wyjaśnił dyrektor programowy festiwalu Michał Merczyński. Zwieńczeniem festiwalu będzie jubileuszowy koncert plenerowy „Vivat Teatr Stary Lublin!” zaplanowany na 18 czerwca na Rynku Starego Miasta. Podczas koncertu wręczone zostaną „Gongi Danutki”, czyli nagrody wspierające rzemiosło i kunszt sztuki aktorskiej, nazwane tak od imienia zmarłej pięć lat temu aktorki Danuty Szaflarskiej.

Merczyński przypomniał, że do tej pory laureatami nagrody zostali Janusz Gajos, Krystyna Janda i Jan Peszek. W tym roku kapituła przyznająca tytuł postanowiła obdarować nim dwie osoby: Jadwigę Jankowską-Cieślak i Krzysztofa Globisza.

Dyrektor programowy festiwalu zapowiedział, że w koncercie plenerowym wezmą udział wszystkie dotychczasowe laureatki i laureaci „Gongów Danutki” oraz Kuby Badacha, Marty Ledwoń, Doroty Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua i Magdy Umer. Koncert poprowadzą: Grażyna Torbicka i Michał Nogaś. Merczyński nie chciał natomiast zdradzić szczegółów repertuaru. Powiedział, że zostanie on zaprezentowany w połowie maja. „To ma być niespodzianka” – zastrzegł.

Na 24 września dyrektor Teatru Starego zapowiedziała otwarcie stałej wystawy poświęconej dwustuletniej historii siedziby instytucji, za której przygotowanie odpowiada scenografka, autorka kostiumów i reżyserka świateł Justyna Łagowska.

„Będę starała się przenieść magię teatru na foyer i pokazać kawałek historii tego miejsca i ludzi, którzy tu przebywali, widzów i aktorów” – wyjaśniła Łagowska. Zapowiedziała, że wystawa zajmie cztery piętra foyer i będzie poświęcona różnym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem teatru. „Chcemy zaintrygować i pokazać fragment tego, co tu się dzieje na co dzień” – dodała Łagowska.

Otwarciem stałej wystawy Rozwód zamierza rozpocząć drugą część obchodów jubileuszu instytucji. Ważnym ich elementem będzie premiera monodramu Williama Shakespeare'a pt. „Król Lear” w reżyserii Janusza Opryńskiego i w wykonaniu Andrzeja Seweryna.

Podczas konferencji aktor przyznał, że kiedy dostał propozycję gry w spektaklu „nie wahał się nawet przez chwilę”.

Premiera monodramu odbędzie się 20 października, a kolejne prezentacje spektaklu zaplanowano od 21 do 23 października.

Na 10 grudnia zaplanowano premierę koncertu na orkiestrę jazzową pt. „200/10”, którego twórcą jest kompozytor i pianista Marcin Masecki. Aranżerowi towarzyszyć będzie orkiestra dęta, która ma zapewnić wydarzeniu uroczystą oprawę. Podczas koncertu Masecki zamierza zaprezentować utwór przygotowywany specjalnie na jubileusz. „To będzie utwór permanentnie jubileuszowy, czyli permanentna fanfara, ekstaza i celebracja” – wyjawił artysta. „W połowie utworu wszyscy wstaniemy, będziemy krzyczeć, klaskać i płakać. I wyjdziemy z teatru uniesieni płacząc, krzycząc i klaszcząc. Taki jest mój zamysł” – dodał.

Na wydarzenia organizowane w Teatrze Starym w Lublinie obowiązują bilety lub wejściówki. Koncert plenerowy 18 czerwca i wystawa stała będą ogólnodostępne.

Teatr Stary w Lublinie jest teatrem impresaryjnym. Jego repertuar tworzą głównie spektakle czy koncerty gościnne, ale regularnie organizowane są w nim także pokazy filmowe, przedstawienia i warsztaty dla dzieci oraz debaty o kulturze i literaturze.

Teatr Stary, znajdujący się na lubelskim Starym Mieście powstał w pierwszej połowie XIX w. i należy do najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Wzniesiony w stylu klasycystycznym, był prywatną inwestycją Łukasza Rodakiewicza, byłego oficera księcia Józefa Poniatowskiego; sam fundator był autorem projektu i kierował jego budową. Pierwszy spektakl odbył się w 1822 r.; wystawiano sztuki teatralne i opery. Pod koniec XIX w., gdy w Lublinie wybudowano nowy, znacznie większy teatr, w Starym występowały już głównie wędrowne trupy, artyści cyrkowi i kuglarze. W 1899 r. odbyła się tu pierwsza w Lublinie projekcja filmowa, a kilka lat później urządzono kino, które zamknięto ostatecznie w 1981 r. Budynek pustoszał i przez wiele lat niszczał.

Grożący zawaleniem obiekt przejęło miasto jesienią 2005 r. Kapitalny remont rozpoczęty w 2010 r. kosztował ponad 26 mln zł. 20 mln zł na ten cel Lublin otrzymał z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Od 2012 r. Teatr Stary zaczął funkcjonować w nowej odsłonie.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak