EN

10.05.2024, 16:11 Wersja do druku

Lublin. Sztuka współczesna nad Bystrzycą

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024, Lublin). W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć większe i mniejsze instalacje artystyczne ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dość niekonwencjonalnych materiałów takich jak glony morskie czy sierść psa.

mat. organizatora

Warsztaty Kultury ogłosiły już pierwsze artystki, których prace będziemy mogli zobaczyć w malowniczej przestrzeni nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego. Są to Alicja Bielawska, Inga Levi, Aleksandra Liput i Marta Krześlak. Dziś do ich grona dołączy kolektyw Małgorzaty Pawlak i Mikołaja Kowalskiego oraz artysta Tomasz Bielak. Poznajcie ich bliżej!

Wydarzenie wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

W Festiwalu Sztuki Nad Rzeką weźmie udział 10 artystów i artystek (dziewięciu z Polski i jedna z Ukrainy), którzy pracują w różnych mediach. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych. Jeden z duetów stworzą Małgorzata Pawlak – artystka wizualna i malarka oraz Mikołaj Kowalski – lubelski artysta, doktor Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS. Obydwoje są zdobywcami licznych nagród m.in. Lubelskiej Nagrody Kulturalnej „Żurawie”, Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego czy Nagrody Artystycznej Miasta Lublin. Swoje prace prezentowali m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Przemyślu, Gdańsku i Czechach.

Szanowni Państwo, gdybyście pierwszego czerwca przypadkiem, bądź celowo przechadzali się wzdłuż Bystrzycy, zapraszamy Was do zatrzymania się przy pierwszym moście inżyniera Mariana Lutosławskiego i obejrzenia naszej instalacji pt. „Kraina obfitości”, która powstanie w ramach Festiwalu – zachęcają artyści.

Tomasz Bielak to lubelski artysta, który porusza się po zakamarkach szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę prasową. Kolaboruje ze streetartem i malarstwem monumentalnym.

– Serdecznie zapraszam wszystkich na spacer w ten czerwcowy dzień. Myślę, że będzie można zobaczyć kilka naprawdę intersujących prac i pospacerować sobie w pięknych okolicznościach przyrody – mówi Bielak.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką to idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób. Przypominamy, że artystkami, które również zaprezentują swoje prace podczas Festiwalu będą Inga Levi – graficzka, mozaikarka, malarka i artystka filmowa, Alicja Bielawska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, Aleksandra Liput – artystka wizualna zajmująca się ceramiką oraz Marta Krześlak, która buduje instalacje kinetyczne, sytuacje site-specific oraz nagrywa kolażowe prace wideo.

Otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać.

Informacje praktyczne
Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem

Kiedy: 1 czerwca 2024 r., godz. 19.00
Gdzie: start przy Moście Mariana Lutosławskiego (tzw. Most Kultury) w Lublinie
Dostępność:
Tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM).
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką
Kiedy:
 czerwiec – październik 2024 r.
Gdzie:
 Lublin – nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego
Dostępność:
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Źródło:

Materiał nadesłany