EN
06.07.2022, 11:45 Wersja do druku

Lublin. Spektakle cyrkowe opanują ulice. Przed nami 13. edycja Festiwalu Carnaval Sztukmistrzów

13. edycja festiwalu Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28-31 lipca na Starym Mieście. W Lublinie wystąpią artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej, aby zaprezentować zapierające dech w piersiach pokazy. Już od tygodnia istnieje możliwość zakupu biletów na zamknięte spektakle, które można nabyć przez aplikacje Going. W programie znajdziemy również około dwudziestu zróżnicowanych propozycji artystycznych, na które wstęp jest bezpłatny. Na uczestników Carnavalu czekają spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów, które jak zwykle odbywać się będą na lubelskich ulicach, placach i w czarujących zakamarkach Starego Miasta.

fot. mat. organizatora

Plac Litewski w piątek i sobotę opanuje Double Take Cinematic Circus. W spektaklu ulicznym pt. "Jump Cut" artyści obalając granice intymności przeniosą swój salon w skali makro na plac Litewski, gdzie bogactwem technik cyrkowych zilustrują wzloty i upadki odbywające się w zaciszu ich niespokojnego domu. To jedna z propozycji familijnych tegorocznego Carnavalu, która przypadnie do gustu najmłodszym widzom.

Rodzinom z dziećmi spodoba się również spektakl wędrującego cyrku - teatru ulicznego w wykonaniu Compagnia Lanutti e Corbo. Spektakl“Zirk Comedy” za sprawą baśniowego anturażu przeniesie widzów w zaczarowany świat muzyki, klaunady i iluzji stworzony przez włoskie duo.

Na placu Krąpca, widzowie zobaczą polski spektakl“Halo, Sąsiad?!” duetu Fantasmagorie. Spektakl został zaprezentowany w kwietniu podczas swojej konkursowej prezentacji w ramach “Incydentu polskiego” i wywołał na widowni gromki śmiech zarówno wśród dzieci jak i nieco starszej publiczności.

Ekipa spektaklu “Mechanicy”,czyli grupa ALE Circus Dance Company to wyróżnieni laureaci konkursu “Incydent polski”. Akrobatyczno-żonglerski spektakl w zaskakującej scenografii, opanuje z rozmachem nie tylko płyty chodnikowe ale i niebo nad placem Litewskim.

Show akrobatyczne, tym razem w kobiecym wydaniu zaprezentuje francuski tercet aerialowy z grupy Cie Mesdemoiselles. Artystki wystąpią na kilkumetrowej konstrukcji rozstawionej na terenie zielonych Błoni pod Zamkiem. Wśród sterty pstrych ciuchów na scenie pomiędzy kobietami rozegra się dialog, kreujący postać kobiety samej w sobie, tak fikcyjnej, jak i realnej.

W otwartym programie festiwalu znajdują się również dwa ciekawe duety damsko-męskie o zgoła odmiennych korzeniach. Ognista argentyńska para Cie Rampante “Rococó”, która z humorem łączy cały wachlarz technik cyrkowych od akrobatyki, przez manipulacje przedmiotami do balansu na kole cyra oddając tym samym podziw dla tysiąca wcieleń artysty cyrkowego.

Na drugim biegunie zaprezentuje się słowacka propozycja Street Theatre ze spektaklem Balaton 1982. To interaktywna komedia uliczna, która za pomocą pantomimy i klaunady przeniesie widzów w sentymentalną wakacyjną podróż do czasów socjalizmu. Artyści przemierzając ulice Lublina leciwym rowerem wodnym ukaże absurdy i śmieszność słusznie minionej epoki.

Solowo zaprezentuje się włoski artysta uliczny - Andy Spigola. Jest to niespokojny playboy, miłośnik magii, tańca i dużych wysokości. Jego wyczyny graniczące między głupotą a odwagą zabiorą widzów do świata absurdu, w którym istnieje tylko jedno hasło: „BOATO!”.

W tym roku nie zabraknie śmiałków na taśmach. Slacklinerów będzie można podziwiać na Starym Mieście i przy Centrum Spotkania Kultur. Coś, co na pewno jeszcze zaskoczy widzów to międzynarodowe grono buskerów, którzy zgłosili się do konkursu buskerskiego. W ubiegłym roku organizatorzy zapraszali do konkursu tylko polskich artystów, w tym roku poszerzyli formułę, odcinając się zupełnie od pojęcia granic. Finaliści konkursu zostaną ogłoszeni niebawem.

Jak zwykle Lublin będzie stacją finałową, zwieńczającą podróż projektu Śladami Singera Bramy Grodzkiej Teatru NN. „Powrót Sztukmistrza” otworzy program festiwalowy w czwartek, natomiast w niedzielę wystąpią rodzimi lubelscy artyści z Fundacji Sztukmistrze prezentując spektakl “Tribute”.

W programie dodatkowo akcenty muzyczne, strefa foodtruck, spotkania Aerialove na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim oraz stworzony z potrzeby dawania radości Bar żongler, który na te kilka dni znów zawita w Lublinie i będzie cieszyć uczestników festiwalu barową ekwilibrystyką.

Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu na carnavallublin.eu

O Festiwalu

Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie związane z Lublinem od 2008 roku. To największy w Polsce festiwal łączący sztukę cyrkową. Impreza co roku przyciąga tłumy turystów oraz artystów ulicznych z całego świata.

Carnaval Sztukmistrzów jest imprezą-wizytówką Lublina, która oddaje duchowość, autentyzm, bogactwo kulturowe i klimat miasta. Podczas festiwalu prezentowana jest światowa sztuka alternatywna i eksperymentalna balansująca pomiędzy teatrem a cyrkiem, podczas gdy ponad głowami przechodniów spacerują Slacklinerzy.

Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28–31 lipca 2022 r. na Starym Mieście w Lublinie. Program Carnavalu to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performancem a teatrem.

Carnaval Sztukmistrzów
28–31 lipca
Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie
carnavallublin.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin,
Lublin – Miasto Inspiracji

Partnerzy: Lublin 2023 –Europejska Stolica Młodzieży, Arche Hotel Lublin, Firmament, Wallonie – Bruxelles International.be

Patroni medialni: TVP 2, TVP3, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, e-teatr, teatralny.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: PGE, VIVO! Lublin, Ten Browar Tenczynek, Concentrix

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne