EN

10.12.2020, 11:30 Wersja do druku

Lublin. Scena Objazdowa Reduta u Osterwy

Scena Objazdowa Reduta to nowy projekt Teatru im.  Osterwy,  który polegać będzie na stworzeniu sieci partnerskich scen w całym województwie lubelskim.

fot. mat. teatru

Wraz z ośrodkami kultury z regionu, które utworzą z nami sceny partnerskie zbudujemy wspólną przestrzeń dla teatru, wykorzystując potencjał istniejących scen na terenie województwa.
Prezentować będziemy repertuar Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, który czerpie z najwybitniejszych osiągnięć polskiego i światowego dziedzictwa dramaturgicznego. Prezentacje wzbogacone o cykl warsztatów i spotkań, które umożliwią aktywniejsze uczestnictwo w wydarzeniach.
Projekt nawiązuje do działalności Juliusza Osterwy, który założył Teatr Reduta, łączący w sobie ideę teatralnych objazdów i edukację. Artysta dążył do tego, by teatr docierał do jak największej liczby odbiorców i był elementem budowy wspólnoty, której fundamentem jest piękno polskiego języka. Dodatkowo chcemy kontynuować tradycję wyjazdów do różnych ośrodków w całym województwie, która zapisała się w historii lubelskiego teatru.
U podstaw naszego działania jest przekonanie, że kontakt z pięknem języka, który kształtuje naszą wrażliwość społeczną i estetyczną powinien odbywać się poprzez literaturę i dramaturgię realizowaną przez utalentowanych twórców. Chcemy dać możliwość uczestniczenia „na co dzień” w wydarzeniach kulturalnych oraz wzbogacenia oferty lokalnych centrów kultury w twórcze i wartościowe wydarzenia.
Pomimo pandemii już rozpoczęliśmy pracę nad projektem, wierząc, że teatr pełni misyjną rolę w powrocie do zdrowia całego społeczeństwa. W zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami ośrodków partnerskich. Kolejnym krokiem będzie powołanie grupy roboczej, w której skład wejdzie trzech przedstawicieli z regionu, przedstawiciel Teatru Osterwy i jednego z teatrów niezależnych z Lublina. Ich zadaniem będzie wypracowanie zasad współpracy.


 Nad projektem Sceny Objazdowej Reduta obecnie pracują z nami:
•    Bialskie Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
•    Chełmski Dom Kultury
•    Krasnostawski Dom Kultury
•    Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
•    Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”
•    Tarnogrodzki Ośrodek Kultury
•    Dom Kultury we Włodawie
•    Zamojski Dom Kultury

Projekt Sceny Objazdowej Reduta spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem: "Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa, która zapewni dostęp do spektakli teatralnych na najwyższym poziomie mieszkańcom mniejszych miejscowości, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Cieszę, że Krasnostawski Dom Kultury będzie jednym z elementów Sceny Objazdowej Reduta, dzięki czemu miłośnicy teatru będą mieli możliwość uczestniczenia w spektaklach bez potrzeby podróżowania do Lublina czy Warszawy." -Damian Kozyrski, Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

10.12.2020