EN

2.08.2021, 08:24 Wersja do druku

Lublin. Przed nami 2. Lubliner Festival

Inne aktualności

Etel Szyc po maturze wyjechała do Warszawy, by tam grać w teatrze. W stolicy mieszka do dziś, ale po latach wraca do Lublina z wydarzeniem, które przypominać ma o żydowskiej przeszłości miasta. 2. Lubliner Festiwal startuje we wtorek.

3 sierpnia rozpocznie się 2. Lubliner Festival - Festiwal Kultury Żydowskiej. Potrwa do 8 sierpnia. To z tej okazji w Lublinie w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego wystąpią m.in. MILO Ensemble & Wojciech Waglewski oraz Kayah & Transoriental Orchestra.

Pomysłodawczynią Lubliner Festival jest Etel Szyc, aktorka, która zagrała m.in. w "Liście Schindlera", "Wołyniu", "Pokłosiu", "Pianiście" oraz "W ciemności". Ojciec Etel Szyc - Nuchym Szyc urodził się w Warszawie w 1921 r. W 1939 razem z innymi żydowskimi kolegami uciekł do ZSRR. Tam został zesłany do pracy w kopalni na Syberii. Po wojnie zamieszkał w Lublinie. W Warszawie nie miał do czego wracać. Dom nie istniał i niemal cała rodzina została zgładzona. Powojenne początki w Lublinie były niezwykle trudne.

Nuchym Szyc chodził po domach i oferował drobne naprawy, w końcu miasto przyznało mu lokal do pracy. Przez 45 lat w podwórku przy ul. Lubartowskiej 31 prowadził warsztat naprawy parasoli. Spędzał też sporo czasu na placu Litewskim, gdzie ze znajomymi grywał w szachy. Z czasem, by poradzić sobie z traumą po Holokauście, zaczął pisać wiersze. Był Żydem religijnym, chodził na nabożeństwa do bożnicy przy Lubartowskiej, niemal naprzeciwko swojego warsztatu. Mieszkał przy Niecałej 3.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Etel Szyc. Córka parasolnika spełnia marzenie o festiwalu. Przed nami 2. Lubliner Festival

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne