EN

27.08.2021, 08:37 Wersja do druku

Lublin. Polsko-norweski projekt Gardzienic i grupy Stella Polaris

Nowy spektakl odwołujący się do historii początków Polski i Norwegii oraz mitów leżących u podstaw ich kultur, będzie efektem współpracy teatrów z tych krajów. Dwuletni projekt przygotował teatr „Gardzienice” i grupa „Stella Polaris”. Zaplanowano też warsztaty, konferencje, wystawy.

fot. mat. teatru

Nowy projekt „Praktykowanie Historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni” zainaugurowano w czwartek w Lublinie. Partnerem jest Centrum Spotkania Kultur. Projekt otrzymał blisko 0,5 mln euro dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Kultura. „Cieszymy się, że inicjatywy o takim wymiarze mogą się odbywać. Jest to doskonały przykład współpracy na polu kultury, zarówno w sferze międzynarodowej i instytucjonalnej” – zaznaczył Andrzej Miskur z departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją i pogłębieniem współpracy dwóch grup teatralnych: Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz norweskiej grupy "Stella Polaris". Łączą je poszukiwania inspiracji w kulturach archaicznych i tradycyjnych oraz próba wyjścia z teatrem poza jego sztywne ramy instytucjonalne i gatunkowe. Przedstawienia obu grup łączą teatr z muzyką, tańcem, elementami sztuki „nowego cyrku”. Grane są często poza tradycyjnymi scenami.

Działania artystów z Polski i Norwegii będą skupiać się na wspólnej pracy nad nowym spektaklem, którego idea odwołuje się do historii początków obu krajów oraz mitów leżących u podstaw ich kultur oraz „miejsc wspólnych” w kulturze obu krajów. Jego reżyserami będą Włodzimierz Staniewski i Per Spildra Borg. Przygotowana produkcja teatralna wejdzie do repertuaru teatru „Gardzienice” i będzie prezentowana podczas wspólnych spotkań i tournee obu teatrów na całym świecie.

„Widowisko, które będzie efektem finalnym współpracy między teatrami Stella Polaris i Gardzienice ma mówić o początkach przenikania się historii norwesko-skandynawskiej i wikingowej z polsko-słowiańską. Ma mówić o zdarzeniach i +zderzeniach+, których odsłonięcie i przedstawienie sprawia, że puls naszej wyobraźni gwałtownie przyspiesza” – napisał do uczestników otwarcia projektu dyrektor OPT „Gardzienice” Włodzimierz Staniewski.

Zastępca dyrektora ds. kulturalnych CSK Mariusz Drzewiński dodał, że przedsięwzięcie zakłada dwa lata różnych przedsięwzięć interdyscyplinarnych. „Na całość składają się nie tylko przedstawienia teatralne, ale też wystawy, warsztaty oraz panele dyskusyjne” – zaznaczył.

Artyści będą również wystawiać własne przedstawienia dla miejscowej publiczności: Polacy dla norweskiej, Norwedzy dla polskiej, a także prowadzić warsztaty. Jak podkreślili organizatorzy, będą one dotyczyły profesjonalizacji kadr kultury poprzez wzajemne nauczanie nowych metod oraz będą miały charakter integracyjny łącząc środowisko teatralne, ale również mieszkańców oraz środowisko lokalne i imigrantów. Teatralno-muzycznemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie również naukowy wymiar. Zaplanowano konferencje poświęcone tematyce historii i mitu w teatrze i kulturze.

Źródło:

PAP