EN

12.10.2022, 17:31 Wersja do druku

Lublin. „Nowy wspaniały świat” i „Sonata Kreutzerowska” w nowym sezonie Teatru Osterwy

mat. teatru

Siedem premierowych spektakli, w tym adaptacje powieści Huxleya "Nowy wspaniały świat" i noweli Tołstoja "Sonata Kreutzerowska", zaplanowano w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie podczas sezonu artystycznego 2022/2023.

Dyrektor Teatru im. Osterwy Redbad Klynstra-Komarnicki podczas konferencji prasowej w środę powiedział, że główne hasło sezonu artystycznego 2022/2023 brzmi: "teatr na ciężkie czasy". Nawiązując do pandemii, trwającej wojny na Ukrainie i inflacji stwierdził, że zespół teatru musiał "zredefiniować na nowo funkcję, jaką możemy spełniać i dostosować do tego repertuar".

Teatr - jak mówił Klynstra-Komarnicki - ma być świadomy i odpowiadać na zapotrzebowanie widzów. Następnie przedstawił swoją wizję teatru, jako miejsca, w którym można się "dosłownie i w przenośni ogrzać" i "przyjrzeć z boku rzeczywistości", żeby ją lepiej zrozumieć i zaakceptować. Wyjaśnił, że spektakle prezentowane w Teatrze im. Osterwy w trwającym już sezonie podejmują tematy ważne społeczne.

Mówiąc o repertuarze pełnomocnik dyrektora ds. programowych Daniel Adamczyk wymienił premierowe spektakle z września i października: "Księżyc i magnolie" (reż. Jose Iglesias Vigil) oraz "Diabelski młyn" (reż. Marek Pasieczny).

Zapowiadając kolejne premiery Adamczyk wymienił adaptacje noweli Lwa Tołstoja "Sonata Kreutzerowska" w reż. Łukasza Lewandowskiego (27 listopada), powieści Aldousa Huxleya "Nowy wspaniały świat" w reż. Piotra Ratajczaka (28 stycznia).

Jak wskazał, w kolejnych miesiącach zaplanowano premiery XIX-wiecznej komedii Michała Bałuckiego "Ciężkie czasy" w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego, spektaklu na podstawie powieści Philipa K. Dicka "Wyznania łgarza" w reż. Magdaleny Drab i "Dybuka" Szymona An-skiego w reż. Radka Stępnia.

Adamczyk podał, że po ostatniej premierze tego sezonu zespół teatru zacznie pracę nad "Balladyną" Słowackiego w reż. Anny Augustynowicz i "Strachami" Marii Ukniewskiej w reż. Agnieszki Glińskiej, których pokazy zaplanowano w sezonie 2023/2024.

Koordynatorka ds. artystycznych Teatru im. Osterwy, Barbara Fink, poinformowała, że od września do grudnia 2021 r. ze względu na trwającą pandemię w teatrze wystawiono tylko 54 spektakle, natomiast w analogicznym okresie br. zaplanowano 113 spektakli.

Następnie koordynatorka Sceny Reduta Barbara Żarinow podała, że razem z inauguracją sezonu artystycznego 2022/2023 Teatru im. Osterwy drugi sezon działalności rozpoczęła wyjazdowa "Scena Reduta", w ramach której artyści z Lublina zagrają spektakle w mniejszych miastach województwa lubelskiego (w Zamościu, Chełmie, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Hrubieszowie, Parczewie, Tarnogrodzie, Szczebrzeszynie, Kraśniku, Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim i Łukowie).

Podczas pandemii - wskazała Żarinow - Scena Reduta zagrała 22 spektakle i wyraziła nadzieję, że w nowym sezonie będzie ich minimum 27.

Scena Reduta nawiązuje do idei pierwszego w Polsce teatru-laboratorium Reduta, który w 1919 r. założyli Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski. Zespół Osterwy jeździł na gościnne występy, aby zaprezentować swoje spektakle widzom z najodleglejszych zakątków Polski. Objazdowe teatry funkcjonowały w woj. lubelskim jeszcze 20 lat temu.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak

Wątki tematyczne