EN

6.03.2024, 12:00 Wersja do druku

Lublin. Marcowe wydarzenia Kultury Enter

Czasopismo Kultura Enter oraz Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na spotkanie z Mykołą Riabczukiem – publicystą, krytykiem literackim, pisarzem ukraińskim wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość i aktywność społeczną oraz na pokaz filmu „Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” i rozmowę z jego reżyserką Tetianą Kowtunowicz z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

fot. mat. organizatora

Miłośnikom i miłośniczkom pisania gorąco polecamy także Warsztaty dla Reporterów i Reporterek prowadzone przez Annę Goc i Marcina Żyłę, dziennikarzy zajmujących się m.in. opisywaniem grup wykluczonych, zmian w społeczeństwie, kulturze i świecie.

Harmonogram wydarzeń

„Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” | Prezentacja filmu i spotkanie z Tetianą Kowtunowicz

„Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” opowiada o ostatniej fazie kijowskiego Majdanu 2013/2014, w której doszło do zbrojnej konfrontacji pomiędzy społeczeństwem a milicją. Największą konsekwencją tego starcia były ofiary śmiertelne – z dużą ich przewagą po stronie ludności cywilnej. Konfrontacja zakończyła się wycofaniem ówczesnych władz ukraińskich z życia politycznego i całkowitą rezygnacją pomajdanowych władz z dążenia do uzależnienia Ukrainy od Moskwy. Społeczny cel Majdanu został osiągnięty. Zwycięstwo oznaczało jednak dezintegrację państwa poprzez niemal natychmiastową aneksję Krymu przez FR oraz poprzez wywołaną z rosyjskiej inspiracji wojnę w Donbasie.

W filmie wykorzystano materiały Archiwum Ustnej Historii Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie z Tetianą Kowtunowicz

Spotkanie w Lublinie stanowi najważniejszy punkt przyjazdu Tetiany Kowtunowicz do Polski, zbiegający się z 10. rocznicą wydarzeń, które nastąpiły po kijowskim Majdanie. Będzie to okazja do dyskusji nad historią, której obecną konsekwencją jest rozpoczęta w roku 2022 pełnoskalowa napaść na Ukrainę. Uczestnicy i uczestniczki spotkania wspólnie porozmawiają na temat przyszłości nie tylko państwa ukraińskiego, lecz także całej Europy, szczególnie tej części, która narażona jest na agresję terytorialną. Podyskutują o przyczynach i następstwach historycznych wydarzeń oraz o udziale społeczności europejskiej w procesie wyzwalania Ukrainy ze szczególnym naciskiem na udział Polski. Postarają się wspólnie wypracowywać koncepcję neutralizacji negatywnych następstw dziejącej się w najbliższym pobliżu wojny.

W spotkaniu – oprócz Tetiany Kowtunowicz – wezmą udział dr Mariusz Zajączkowski, prof. Grzegorz Motyka i ks. dr Stefan Batruch.

Biogramy

Tatiana Kovtunovich – historyczka, kuratorka projektów historii mówionej w Ukraińskim Instytucie Pamięci Narodowej, koordynatorka projektu „Majdan: historia mówiona”.

Dr Mariusz Zajączkowski – archeolog, historyk i politolog związany z Zakładem Badań nad Historią i Pamięcią Europy Wschodniej PAN.

Prof. Grzegorz Motyka – polski historyk specjalizujący się m.in. w stosunkach polsko-ukraińskich, profesor nauk społecznych, od 2023 r. członek Kolegium IPN.

ks. dr Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Informacje praktyczne
Kiedy: 14 marca 2024 r., godz. 17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Wstęp wolny.
Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia. Film w języku oryginalnym z polskimi napisami.

fot. mat. organizatora

Jak pisać i mówić o tym, co wokół? | Warsztaty dla reporterów i reporterek
Czasopismo Kultura Enter oraz Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na zajęcia prowadzone przez Annę Goc i Marcina Żyłę, dziennikarzy zajmujących się m.in. opisywaniem grup wykluczonych, zmian w społeczeństwie, kulturze i świecie. Jeśli prowadzisz profil w mediach społecznościowych, jesteś początkującym reporterem/reporterką, zbierasz materiały do pierwszej książki albo po prostu chcesz razem z redaktorami przyjrzeć się temu, jak piszesz, to ta propozycja jest dla Ciebie. Podczas dwudniowych warsztatów reporterskich uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, jak wybierać bohaterów, pisać o tematach obarczonych ryzykiem nieporozumienia i jak sprawić, aby tekst czytało się dobrze, a opowieść była wciągająca jak nigdy. „Warsztaty reporterów i reporterek” w Lublinie to dwa dni praktyki: ćwiczenia z tekstami własnymi i innych autorów i autorek, praca nad różnymi konwencjami językowymi i formami tekstu. To również zajęcia intermodalne, podczas których uczestnicy i uczestniczki będą przekraczać granice gatunków dziennikarskich i literackich, aby odnaleźć własny, niepowtarzalny styl wyrazu.

Biogramy

Marcin Żyła
– dziennikarz, autor reportaży, wywiadów i opowiadań. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Publikował korespondencje z Lampedusy, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, jako jedyny polski reporter widział exodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Laureat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023 r.). Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata. W latach 2016–2023 był zastępcą redaktora „Tygodnika Powszechnego”.

Anna Goc – reporterka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej współpracowała z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. W 2017 r. została laureatką VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, w ramach którego napisała książkę reporterską „Głusza”. W 2023 r. otrzymała za nią Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrodę im. Beaty Pawlak. Jej teksty były nominowane m.in. do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody Grand Press. Autorka książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”.

Informacje praktyczne
Kiedy:
16 marca 2024 r., godz. 13.00–18.00
17 marca 2024 r., godz. 10.00–15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dla dorosłych
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl
Koszt: 180 zł
Dostępność: strefa wycieszenia, słuchawki wyciszające
Bariery architektoniczne: https://www.youtube.com/watch?v=Ujr6_QjYOs4

fot. mat. organizatora

Co widać z ogrodu Metternicha? | Wykład mistrzowski Mykoły Riabczuka
Kultura Enter oraz Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Mykołą Riabczukiem – ukraińskim pisarzem wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość i aktywność społeczną, w tym na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego. Na spotkaniu będzie można nabyć najnowszy zbiór esejów „Ogród Metternicha” z podpisem autora.
Po wykładzie odbędzie się dyskusja moderowana przez Macieja Piotrowskiego.

Biogramy
Mykoła Riabczuk – ukraiński pisarz i publicysta m.in. Kultury Enter, autor licznych książek, w tym wydanych w Polsce: „Od Małorosji do Ukrainy”, „Dwie Ukrainy”, „Ogród Metternicha”, „Ukraina. Syndrom postkolonialny” czy „Poprzednie życie” (wyd. Warsztaty Kultury w Lublinie). Laureat licznych nagród, m.in. najważniejszej ukraińskiej nagrody literackiej im. Tarasa Szewczenki, Nagrody Fundacji Antonowyczów, Odznaki Honorowej „Bene merito” Ministra Spraw Zagranicznych RP, wieloletni prezes ukraińskiego PEN Clubu i przewodniczący Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Maciej Piotrowski –historyk i ukrainista, z zamiłowania animator kultury. Inicjator seminariów tłumaczeniowych Rozstaje. Tłumacz literatury ukraińskiej.

Informacje praktycznie
Kiedy:
26 marca 2024 r., godz. 17.00
Gdzie:
Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Dostępność: dostosowane toalety, winda, parter i loże sali widowiskowej objęte są działaniem pętli indukcyjnej.
Wstęp wolny

Źródło:

Materiał nadesłany