EN
6.10.2021, 13:18 Wersja do druku

Lublin. Kim są artyści nowego cyrku, którzy w weekend będą rywalizować na Cyrkulacjach?

Cyrkowcy mają różne motywacje. Dima Bakhtin chciałby odwiedzić 100 krajów i 1000 miast oraz orbitę Ziemi, duet The Essence szuka sposobu, by swoją sztuką przekazywać emocje. Tylko wybrani mogli przyjechać do Lublina, by tutaj, przed lubelską publicznością, rywalizować podczas finału Cyrkulacji. Ich zmagania zobaczymy podczas konkursu etiud w najbliższy weekend.

fot. mat. organizatora

- Wkładamy wiele starań w to, by do konkursu finałowego Cyrkulacji wybrać najciekawszych artystów i artystki cyrkowe. I myślę że dlatego Cyrkulacje mają swoją wierną publiczność. Podczas konkursu etiud zawsze trzymam kciuki za wszystkich występujących, bo to co robią, przynosi widzom wiele radości mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE w tym roku odbywa się w Lublinie w dniach 1-10 października. W zeszły weekend mogliśmy zobaczyć spektakle specjalny i polską premierę. Od 8 do 10 października będziemy mogli natomiast oglądać zmagania w konkursie etiud.

Dwanaście różnorodnych etiud dostarczy publiczności wiele okazji do zachwytu. Artyści przyjechali już do Lublina i obecnie pracują podczas prób nad spektaklem finałowym. Nie tylko indywidualnie, ale też nad wspólnym układem tanecznym.

- Nagrody są ważne, ale nie możemy zapominać, że cyrk to także wspaniała społeczność ludzi, którzy wybrali w swoim życiu zupełnie niezwykłą drogę, rywalizacja schodzi na dalszy plan - dodaje Joanna Reczek-Szwed.

Kim więc są artyści, którzy przyjechali do Lublina? Żongler, Aki Haikonen w wieku 24 lat potrafi się już porozumiewać w 6 językach. Anastasiia Onoiko i Albina Salieba z Ukrainy w nowym cyrku lubią to, że nie ma w nim tresury zwierząt. Laura Kivistik z Estonii wyciszenia po spektaklach szuka z dala od ludzi, spacerując po lasach. Diana Serkina poza gimnastyką w powietrzu zajmuje się też programowaniem. Julian zaczynał przygodę z akrobacjami od parkour, Marysia od konwencji żonglerskiej, węgierski kwartet One Thousand Faces synchronizację w aerial tipi ćwiczy pod okiem dramaturżki, a Arsenii Khrapeichuk dotarł aż do półfinału ukraińskiego “Mam talent”. Część z nich uczyła się w szkołach cyrkowych, inni chętnie mówią o swoich mentorach, którzy pomogli im udoskonalić swoje umiejętności.

fot. Maciej Rukasz

Wszystkich tych artystów łączy jedno: chcą w Lublinie jak najlepiej zaprezentować się przed publicznością, zaskarbić ich serca i spróbować wygrać konkurs etiud Cyrkulacji. Kto z nich wyjedzie z nagrodą główną, a kto otrzyma nagrodę publiczności? O tym przekonamy się już w najbliższy weekend. Do tego czasu nic jeszcze nie jest rozstrzygnięte.

Na Cyrkulacjach nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Bilety można kupić w aplikacji Going, na empikbilety.pl oraz w salonach Empik. Szczegóły wydarzenia i informację o biletach można znaleźć na stronie https://cyrkulacje.eu/bilety/. Ilość biletów ograniczona.

CYRKULACJE 2021, czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.

Organizatorzy:

Fundacja Sztukmistrze

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.

***

Cyrkulacje, Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego

Lublin, 1-10 października 2021 r.

8 października godz. 19.00, CSK w Lublinie

Konkurs Etiud – spektakl premierowy, z głosowaniem Publiczności

9 października godz. 18.00, CSK w Lublinie

Konkurs Etiud – spektakl z udziałem jury i głosowaniem Publiczności

10 października godz. 18.00, CSK w Lublinie

Konkurs Etiud – spektakl z werdyktem jury i ceremonią wręczenia nagród

Cyrkulację 2021, www.cyrkulacje.eu

Fundacja Sztukmistrze, https://sztukmistrze.pl/

Race Horse Company, https://www.racehorsecompany.fi/

Źródło:

Materiał nadesłany